هدر رفت سالانه ۲۶ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور


عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس گفت: سالیانه بیش از ۱۳۰‌ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کنیم که از این میزان نزدیک به ۱۵ تا ۲۰٪ بخاطر عدم مدیریت مناسب هدر می رود که بسیار رقم بالایی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جلال محمودزاده نماینده و عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی در نشست ملی مطالبه گران حوزه آب و کشاورزی اظهار کرد: امکاناتی که به بخش کشاورزی داده می‌شود نسبت به بخش صنعت و خدمات کمتر است و سالیانه بیش از 130‌ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کنیم که از این میزان نزدیک به 15 تا 20٪ بخاطر عدم مدیریت مناسب هدر می رود که بسیار رقم بالایی است.

وی افزود: امسال به شدت از نظر میزان بارندگی دچار مشکل هستیم و کشاورزان زیادی از این حیث آسیب دیدند که سعی داریم با مطرح کردن راهکارهایی در تسهیل رفع مشکلات آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

محمودزاده تصریح کرد: پس قانون بیمه کشاورزی که از مواردی است که دارای مشکلات عدیده است که ما در کمیسیون تخصصی سال‌ها به این موضوع پرداختیم و در حال حاضر بیش از 2 هزار میلیارد تومان از اعتبارات دولت به بخش بیمه تزریق می‌کنیم اما اعتبارات کمی است و این موضوع نیاز به سه برابر اعتبارات فعلی می باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تصویب اخیر قانون ایجاد شورای قیمت‌گذاری در جهت قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: قیمت تضمینی محصولات کشاورزی همیشه پایین بوده و بر اساس واقعیت‌ها جلو نرفته است و ما در سال 97 علی‌رغم اینکه 13 میلیون تن گندم در کشور تولید داشتیم خرید ما در حدود 5 میلیون تومان بود و در این بین 8 میلیون صرف دام و یا قاچاق شد که دلیل آن هم عدم قیمت‌گذاری واقعی برای آن بود.

جلال محمودزاده افزود: به دلیل دارا بودن برخی مشکلات اداری فرصت حضور در بازارهای جهانی در بخش کشاورزی را از دست داده‌ایم. به عنوان مثال نزدیک به 5/6 درصد بازار روسیه از نظر محصولات کشاورزی را دارا هستیم در حالی که کشور ترکیه بیش از 19 درصد محصولاتش به فروش می‌رسد و متاسفانه باید بگوییم که در بازارهای کشورهای همسایه رقم پایینی از صادرات محصولات کشاورزی را داریم.

وی ادامه داد: مشتری خارجی منتظر ما نمی ماند که بخواهیم آیا محصولات کشاورزی را صادر کنیم یا خیر. بنابر این در کمیسیون کشاورزی مجلس قانون انتظار را پیشنهاد دادیم که تغییراتی در این باب اعمال شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: هیچ کشوری به اندازه ما درصد هدررفت محصولات کشاورزی اش بالا نیست 15 یا 20 درصد صادرات محصولات کشاورزی رقم تاسف‌بار است.

جلال محمودزاده در پایان گفت: در بخش آب به سفره‌های زیر زمینی ظلم می‌کنیم و از 85 درصد آب شیرین کشور که در بخش کشاورزی مصرف می شود، نزدیک به 65 درصد آن هدر می رود و درصد پایینی از آن استفاده بهینه می‌شود. بنابراین با اصلاح شیوه آبیاری، باید به سمت آبیاری زیرزمینی برویم تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *