رایزنی تولیدکنندگان آفتکش های اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران


مدیرکل دفتر آفتکش های سازمان حفظ نباتات کشور از تلاش برخی شرکت های اصلی تولید کننده سموم کشاورزی در اتحادیه اروپا برای بازگشت دوباره به بازار ایران با رفع تحریم ها خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد نوروزیان در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: شرکت های اصلی تولید کننده آفتکش ها که به علت تشدید تحریم های آمریکا از ایران خارج شدند، رایزنی هایی را برای سرمایه گذاری در ایران در  آینده نزدیک آغاز کرده اند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بخش عمده آفتکش های آماده مصرف و تکنیکال ها و مواد اولیه برای تولید سموم کشاورزی در داخل، توسط کشورهای چین و هند و بخش کمی به علت تحریم ها از سوی اتحادیه اروپا تامین می شود.

نوروزیان اظهار داشت: یکی از اهداف ما این است که شرکت های اصلی و صاحب تکنولوژی در اتحادیه اروپا برای تولید تکنیکال ها و آفتکش های تحت لیسانس در ایران فعالیت کنند و سبد آفتکش ها از طریق این منابع اصلی گسترش یابد.

 وی با بیان این که بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای اروپایی بخشی از تکنیکال های مورد نیاز خود را از چین و هند وارد می کنند، تصریح کرد: تصور عموم نباید این طور باشد که آفتکش ها و تکنیکال هایی که از این  دو کشور وارد ایران می شود، کیفیت ندارند.

تولید ۷۵ درصد آفتکش ها در کشور

مدیرکل دفتر آفتکش های سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که در حال حاضر ۷۵ درصد آفتکش های مورد نیاز کشور از طریق ورود تکنیکال ها و مواد اولیه در داخل و ۲۵ درصد نیز به صورت آماده وارد می شود، گفت: ۵۲ کارخانه تولیدکننده آفتکش با ظرفیت اسمی تولید سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن سموم کشاورزی در کشور وجود دارد و در عین حال ظرفیت های خالی زیادی برای تولید داریم.

وی درباره تنوع آفتکش ها نیز اذعان داشت: ۴۳۵ قلم آفتکش در کشور داریم که از این تعداد حدود ۲۰۰ قلم در سال تدارک دیده می شود و این عدد هر سال با توجه به شرایط آب و هوایی و نیاز کشور تغییر می کند.

نوروزیان درباره گسترش فناوری در حوزه آفتکش ها نیز گفت: سازمان حفظ نباتات کشور از افزایش ضریب نفوذ فناوری در حوزه آفتکش ها حمایت می کند و بخش خصوصی هم با توجه به نیم نگاهی که به صادرات آفتکش های تولید خود به بازارهای هدف دارد، این رویه را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به این که شرکت های داخلی تمایل به تولید ماده اولیه آفتکش ها را دارند، پیش بینی کرد تولید تکنیکال ها در داخل کشور در آینده شتاب بگیرد.

نوروزیان در عین حال افزود: در راستای مدیریت و فناوری آفتکش ها دوشنبه بیستم دی ماه با موسسه کنترل اگروشیمیایی وزارت کشاورزی و امور روستایی چین، تفاهمنامه سه ساله به صورت مجازی امضا کردیم.

وی، تقویت تبادل و همکاری در زمینه ثبت آفتکش ها، تقویت کنترل کیفیت آفتکش ها، ظرفیت سازی آزمایشگاه های کنترل کیفی و آزمایش باقیمانده سموم و بررسی میدانی آفتکش ها و افزایش ظرفیت سازی در انتقال فناوری و تولید آفتکش ها با تاکید ویژه بر تکنیکال شان را از محورهای این تفاهم نامه برشمرد.

مدیرکل دفتر آفتکش های سازمان حفظ نباتات کشور در مورد نظارت بر آفتکش ها و تکنیکال های وارداتی اظهار داشت: واردات آفتکش ها و تکنیکال ها با مجوز این سازمان وارد کشور می شود و قبل از آن که در شبکه توزیع قرار گیرد، آزمایش های کنترل کیفی در مورد آنها انجام می شود.

وی اضافه کرد: این سازمان برای مصرف آفتکش ها دستورالعمل تدوین و مشخص می کند که آفتکش ها در چه زمانی، به چه میزان و چگونه برای محصولات باغی و زراعی استفاده شود.

نوروزیان اذعان داشت: ترویج چگونگی مصرف آفتکش ها میان کشاورزان توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انجام می شود، ضمن آن که شرکت های واردکننده و تولید آفتکش ها نیز به این سمت حرکت می کنند که نحوه مصرف سموم کشاورزی را ترویج کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *