70 درصد برنامه ششم در بخش کشاورزی اجرا نشد


رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد، 70 درصد احکام برنامه ششم اجرا نشده است. این درحالی است که یک سال نیز اجرای این برنامه تمدید شده است.

به گزارش اکوایران به رغم اینکه در شهریور سال گذشته برنامه ششم تمدید شد. اما طبق اظهارات محمد جواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس فقط 30 درصد احکام برنامه ششم اجرا شده است. او معتقد است، باید در برنامه هفتم تدابیری اندیشید تا برنامه به طور کامل اجرایی شود.

او  گفت: اجازه نمی دهیم قوانین دست و پاگیر جلوی تولیدات بخش کشاورزی را بگیرد زیرا وظیفه ما حمایت از تولید است.

محمد جواد عسکری  افزود: این بخش چهار میلیون بهره بردار دارد. در راستای امنیت غذایی تاثیرگذارین بخش است و نگاه ما این است که در این بخش با نقشه راه حرکت کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی‌مجلس افزود: ۵۰۰ میلیون نفر از از جمعیت همسایگان ما علاقمند به محصولات ما هستند. این موضوع یک فرصت و ظرفیت است و قطعا از صادرکنندگان حمایت خواهیم کرد. در این راستا نیز قوانین خوبی  تصویب کردیم. 

او افزود: در برنامه های توسعه کشور آمده است که گذاشتن تعرفه بر روی محصولات کشاورزی در حوزه صادرات تحت هر شرایطی ممنوع است و در بودجه ۱۴۰۱ بند “ش” تبصره ۸ اعلام کردیم که هرگونه اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی ممنوع است مگر اینکه دستگاه های متولی ۶ماه قبل اعلام کنند.

عسکری همچنین گفت: مجلس و کمیسیون کشاورزی با تمام توان از صادرات حمایت می کند و در این راستا با جدیت از تولید نیز حمایت خواهیم کرد. تا افق ۱۴۰۴ باید کشور با تمام ظرفیت هایش در بخش کشاورزی به نقطه مطلوب برسد تا تولیدکننده، مصرف کننده و صادرکننده مشکلی نداشته باشند.

او  همچنین در خصوص مالیات بر ارزش افزوده محصولات کشاورزی نیز گفت: مالیات بر ارزش افزوده در بخش کشاورزی پذیرفته نیست، زیرا بخش کشاورزی موجود زنده است که با توجه  به موقعیت زمانی و مکانی باید تولیدات صورت گیرد.  البته بحثی که در این میان وجود دارد این است که باید قانون را سهل الوصل تر و مسیر را برای تولید هموارتر کنیم.

عسکری افزود: قوانین دست و پاگیر را نمی پذیریم و برنامه ریزی‌ های لازم صورت گرفته که صادر کننده و وارد کننده بتوانند با خیال راحت  به فعالیت خود ادامه دهند. اجازه نمی دهیم قوانین دست و پاگیر جلوی تولیدات بخش کشاورزی را بگیرد زیرا وظیفه ما حمایت از تولید است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!