۴ برنامه اصلی برای رفع چالش‌های امور آب، کشاورزی و محیط زیستی کشور در سال ۱۴۰۱


سازمان برنامه بودجه اعلام کرد، برای اولین بار ۱۵ درصد از اراضی آبی تحت پوشش برنامه پیاده سازی الگوی کشت محصولات کشاورزی قرار خواهد گرفت.

به گزارش تسنیم فرخ مسجدی، رئیس امور آب،کشاورزی، محیط زیست سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس لایحه بودجه در سال 1401 افزایش نصب کنتورهای هوشمند تا مسدود کردن چاه های غیرمجاز در جهت مدیریت منابع آب و ارتقاء بهره وری در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.

در لایحه بودجه 1401 در جهت مدیریت منابع آب و ارتقاء بهره وری، نصب کنتور هوشمند حجمی از تعداد 62 هزار کنتور به 77 هزار کنتور و انسداد چاه‌های غیر مجاز از 3 هزار و 220 حلقه چاه به 3 هزارو 770 حلقه پیش بینی شده است.

حفاظت و بهره برداری از منابع آب، تامین آب از نمک زدایی آب دریا و آب شور، برنامه تامین آب با کنترل سیلاب ها،برنامه عرضه آب با تامین پایدار بخش کشاورزی، برنامه عرضه آب با تامین آب شرب پایدار و کاهش شهرهای دارای تنش آبی از مهمترین برنامه ها در لایحه بودجه برای حل مشکل آب است.

پیش بینی اعتبار به میزان 25هزار میلیارد ریال به منظور خرید تضمینی آب از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، پیش بینی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بخش آب به میزان 126 هزار و 690  میلیارد ریال از مهمترین تمهیدات لازم در سال 1401 در این حوزه است.
با اجرای روش های نوین آبیاری به طور متوسط در هر هکتار شاهد کاهش مصرف آب به میزان 4 هزار و 400 متر مکعب و کاهش 30 درصدی در مصرف کود و سموم خواهیم بود.

برای اولین بار  15 درصد از اراضی آبی تحت پوشش برنامه پیاده سازی الگوی کشت محصولات کشاورزی قرار خواهد گرفت که علاوه بر صرفه جویی در منابع آب شاهد بهره برداری بهینه از سایر منابع از قیبل خاک، انرژی و نهاده های کشاورزی خواهیم بود.

برنامه توانمند سازی و ارتقای مشارکت های مردمی در حفظ و بهسازی محیط زیست با هدف آموزش 5000 نفر، احیا و بهسازی بوم های تحت مدیریت، پایش و مدیریت الاینده ها ی محیط زیست و حفاظت،احیاء و بهسازی محیط زیست بوم های تحت مدیریت از مهمترین برنامه های سال 1401 در حوزه محیط زیست است.رویکردها در تدوین لایحه سال 1401 به گونه‌ای بوده است که گامی مهم در پایداری زیست بوم کشور داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *