۱۵ پایگاه نوآورانه کشت دیم در کشور ایجاد شد


رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: ۱۵ پایگاه نوآورانه با هدف انتقال یافته‌ها و معرفی ارقام جدید این موسسه برای نخستین‌بار در سطح کشور ایجاد شد.

خشنود علیزاده در گفتگو با ایانا در آذربایجان شرقی اظهار کرد: این پایگاه‌ها طی سالزراعی جاری در استان‌های دیم‌خیز با هدف انتقال جدیدترین یافته‌های تحقیقاتی، کاشت ارقام جدید در مزارع کشاورزان و انتقال بسته‌های زراعی ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: در هماهنگی با معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی و سازمانهای جهاد کشاورزی استانها، در این پایگاه‌ها ارقام جدید محصولات دیم همراه با بسته زراعی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

به گفته رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، این طرح در سالهای گذشته با عنوان طرح امنیت غذایی با مشارکت «ایکاردا» اجرا می‌شد که از سالزراعی جاری توسط محققان موسسه دیم عملیاتی شده است.

علیزاده افزود: با وجود خشکسالی امسال، این طرح خارج از ایستگاه‌های تحقیقاتی و در مزارع کشاورزان با موفقیت اجرا شده و عملکرد پایگاه‌های نوآورانه در تمامی استان‌ها بیشتر از متوسط ارقام شاهد و بومی است.

معاون غلات موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اظهارداشت: بیشترین سطح زیر کشت مزارع فناورانه در استانهای آذربایجان‌شرقی، کردستان، کرمانشاه و لرستان است.

مظفر روستایی افزود: ارقام جدید موسسه در مقایسه با ارقامی بومی در مقابل آفت‌ها، بیماری‌ها، خشکی و سرما مقاومت بالایی دارد و بهترین روش معرفی ارقام جدید و انتقال یافته‌های تحقیقاتی برای کشاورزان کاشت این ارقام در مزارع خود کشاورزان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *