گندزدایی از محصولات کشاورزی با استفاده از انرژی هسته‌ای


نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما، با حضور جمعی از مقامات و مدیران ارشد صنعت هسته‌ای و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و مسوولان استان آذربایجان شرقی در بناب روز پنجشنبه، سوم شهریورماه افتتاح شد.

به گزارش برنا سامانه پرتابل پرتودهی گاما که در نخستین شهرک فناوری‌های پرتودهی کشور در مجموعه بناب در استان آذربایجان شرقی ساخته شده است، روز پنجشنبه، سوم شهریورماه با حضور مهندس اسلامی، معاون رئیس جمهور و رییس انرژی اتمی ایران، دکتر سید پژمان شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها، جمعی از مسوولان استان آذربایجان شرقی و مدیران ارشد سازمان انرژی اتمی افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این سامانه می‌تواند با پرتودهی محصولات فله‌ای غلات و حبوبات در دزهای پایین؛ نسبت به گندزدایی، کنترل جوانه‌زنی و کاهش آفات انباری به منظور افزایش انبارمانی از طریق کاهش بار میکروبی و نابودی میکروارگانیسم‌های آلوده و نابود‌کننده مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است نخستین شهرک فناوری‌های پرتوی کشور در زمینی به مساحت 50 هکتار در شهرستان بناب احداث شده است.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژِ اتمی در این مراسم عنوان کرد: توسعه فناوری هسته‌ای و فعال کردن همه سرفصل‌های آن، یکی از برنامه‌های جدی و دارای اولویت فراوان این سازمان محسوب می‌شود که در دولت سیزدهم مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

وی افزود: شاهد غفلت دیرینه‌ای در زمینه توسعه فناوری‌های هسته‌ای هستیم و آنچنان که شایسته این عرصه باشد و بتواند در زندگی مردم و اقتصاد ملی تاثیر‌گذار باشد؛ در همه ابعاد این صنعت مورد توجه قرار نگرفته است.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: صنعت هسته‌ای در زندگی و اقتصاد ملی وجود داشته اما با مقیاس محدود بوده است؛ البته امروز و به لطف الهی و همت همکاران توانستیم در بازه زمانی کوتاه این پروژه را به چنین مرحله‌ای برسانیم. این پروژه شامل طراحی و ساخت سامانه پرتابل پرتودهی گاماست که در دنیا و در حوزه پرتودهی مواد غذایی و محصولات کشاورزی استفاده می‌شود؛ از تاریخ اول دی‌ 1400 این پروژه کلید خورد و 31 مرداد 1401 آماده رونمایی شد و اکنون در روز پنجشنبه سوم شهریور ماه این سامانه به بهره‌برداری رسید.

مهار و کنترل ضایعات حوزه کشاورزی و مواد غذایی

رییس سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: کاربرد مشخص سامانه پرتابل پرتودهی گاما این است که با پرتودهی به موادغذایی و محصولات کشاورزی می‌تواند، آفت‌پذیری آنها را از بین برده و در مقابل عمر نگهداری و انبار‌مانی این مواد و محصولات را افزایش دهد و از این طریق حدود 30درصد ضایعات کشور در حوزه کشاورزی و موادغذایی را به طرز چشمگیری، مهار و کنترل خواهیم کرد.

وی افزود: طرحی را از سوی سازمان انرژی اتمی ایران و بر اساس سند توسعه کاربرد پرتوها عملیاتی کرده‌ایم که بر اساس آن 12 قطب صنعتی در کشور پیش‌بینی و طراحی شده و سامانه‌های در حال طراحی و ساخت در تمام مراکز و با محوریت بخش خصوصی و با پشتیبانی سازمان انرژی اتمی، نصب خواهد شد و بدین ترتیب گستره ملی را انشاالله در 3 سال آینده تحت پوشش این سامانه‌ها قرار خواهیم داد.

اسلامی گفت: اکنون در نقطه آغاز قرار داریم و ثابت شد اگر اراده کرده و به ظرفیت ملی و به استعداد جوانان اعتماد کنیم، می‌توانیم طرح‌ها و برنامه‌هایی که احتمالا به دلیل پیچیدگی‌های تکنولوژیک دور از دستیابی بودند را محقق کنیم و انشالله با توجه و عنایت پروردگار حتما به نتایج خوبی دست خواهیم یافت.

وی خاطرنشان کرد: به ثمر رسیدن طرحی که امروز بهره‌برداری می‌شود، نشان می‌دهد این تفکر پیروز است و می‌تواند موجب تداوم موفقیت‌ها شود. به تدریج و پس از نصب و بهره‌برداری سامانه پرتابل پرتودهی گاما، شاهد خدمتی ماندگار برای فعالان اقتصادی در این حوزه و مردم عزیز به عنوان مصرف‌کننده نهایی محصولات خواهیم بود.

نصب 12 سامانه پرتابل پرتودهی گاما تا پایان سال 1402

رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره میزان نیاز کشور به این سامانه‌ها و همچنین برنامه‌های این سازمان در این حوزه عنوان کرد: قرار است این سامانه‌ها در 12 قطب پیش‌بینی شده به عنوان مراکز لجستیک نصب شوند؛ ظرفیت برنامه‌ریزی شده به این صورت است که بتوانیم تا پایان سال 1402 حدود 12 سامانه در 12 منطقه نصب کنیم و با توجه به ظرفیت سرویس‌دهی روزانه به 20تن محصول، در گام ابتدایی قرار داریم و افزایش ظرفیت، بستگی به میزان استقبال و مشارکت بخش خصوصی دارد که خوشبختانه این مساله با افق روشن و خوبی مواجه شده و به تدریج ظرفیت خود را متناسب با نیاز و استقبال، افزایش خواهیم داد.

وی در خاتمه تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنم در طول 3 سال آینده بتوانیم شاهد گسترش بسیار خوب این سامانه در سطح کشور باشیم. از کسانی که دارای مراکز لجستیکی و سیستم‌های سورتینگ بوده و روزانه به ظرفیت قابل ملاحظه‌ای سرویس‌دهی می‌کنند، دعوت می‌کنم در این طرح مشارکت کنند چراکه سفارش این عزیزان سبب می‌شود تا ما بتوانیم افزایش تقاضا را مدیریت کنیم تا مردم سراسر کشور از مواهب این سامانه بهره‌مند شوند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!