کشاورزان در انتظار مجوز


فضای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و زیربخش‌های آن به‌ویژه از نظر صدور مجوز‌ها برای راه‌اندازی کسب‌وکار‌ها در شرایط خوبی قرار ندارد.

به گزارش  خبرگزاری صدا و سیما؛ وزارت جهاد کشاورزی ۱۱۷ نوع مجوز کسب و کار صادر می‌کند که ۱۸ درصد آن اعلانی است و مردم با ثبت آن می‌توانند مشغول فعالیت شوند. با این حال تنها ۱۸ درصد مجوز‌های خود را به هیئت مقررات زدایی وزارت اقتصاد اعلام کرده، اما به دلیل ابهامات هیچ یک از آن‌ها به تایید نرسید.

خشکسالی مسیر اقتصادی کشاورزان را تغییر داده چرا که مصرف آب در گلخانه‌ها نسبت به باغات با ۹۰ درصد کاهش همراه است، اما صادرنشدن مجوز هم سدی برای رسیدن آن‌ها به اهداف‌شان است.

با وجود این که کشورمان تنوع آب و هوایی مناسب دارد، اما دست انداز‌ها برای صدور مجوز راه تامین نیاز بازار را به واردات ختم کرده است.

نبود بسته بندی مناسب فرصت صادرات را برای کشاورزان کم کرده است در این بین هستند واحد‌های بسته بندی که اگر مجوز آن‌ها صادر شود می‌توانند این محصولات را به بازار‌های خارجی عرضه کنند.

براساس ماده ۷ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها تا ۱۸ اسفند باید به درگاه ملی صدور مجوز‌ها متصل شوند تا در کمترین زمان مجوز این کارفرمایان و سرمایه گذاران به صورت غیرحضوری صادر شود.

کشاورزان به طور مستقیم با سفره مردم ارتباط دارند، رفع مشکلات آن‌ها برای آغاز و ادامه فعالیت اقتصادی می‌تواند در معیشت مردم هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *