وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: توسعه زنجیره ارزش با تشکیل صندوق حمایت از توسعه کسب و کارهای کشاورزی


وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم تشکیل صندوق حمایت از توسعه کسب و کارهای کشاورزی با هدف حمایت از توسعه زنجیره‎های ارزش، کشاورزی قراردادی و اجرای مگاپروژه‌‏ها در این بخش تاکید کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، سیدجواد ساداتی‌نژاد در چهارمین نشست قرارگاه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: این صندوق با هدف توسعه سرمایه‌‏گذاری در کل زنجیره‌‏های ارزش اولویت‌‏دار بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست؛ توسعه سرمایه‌‏گذاری در پروژه‌‏های دانش‌بنیان و فناوری‏‌های جدید بخش کشاورزی؛ توسعه سرمایه‌‏گذاری در کشاورزی قراردادی؛ توسعه سرمایه‏‌گذاری در مگاپروژه‏‌های بخش با هدف تجاری‏‌سازی تولیدات کشاورزی و توسعه سرمایه‌‏گذاری در بخش تامین نهاده‌‏ها، فرآوری، توزیع، بازاررسانی، صادرات، خدمات و برندسازی محصولات در بخش کشاورزی شکل خواهد گرفت.

ساداتی‌نژاد با اشاره به ظرفیت‏‌های بالای روش‏‌های نوین تامین مالی و منابع بخش خصوصی، بهره‏‌گیری از ابزارها و روش‌های جدید از جمله استفاده از لیزینگ (واسپاری) در توسعه مکانیزاسیون و مدرن‌سازی بخش کشاورزی را جزء لاینفک تجاری‌‏سازی بخش کشاورزی دانست.

وی متذکر شد که برای تقویت کشاورزان خرد نیز باید از طریق تشکیل صندوق توسعه کسب و کار کشاورزی و یا تشکیل صندوق کشاورزی قراردادی نسبت به اجرای طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ اقدام کرد، تا از طریق آن بتوان تولید مبتنی بر قرارداد را توسعه داد و کشاورزان نیز بر اساس سفارش و قرارداد نسبت به کشت محصولات اقدام کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش به بهره‌گیری از منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در قالب فروش اموال و مستغلات بخش کشاورزی اشاره و تأکید کرد: باید از این منابع در تقویت صندوق‌ها و اجرای روش‌های نوین مالی از جمله لیزینگ استفاده کرد.

در این نشست، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز یکی از اهداف اصلی این وزارتخانه در برنامه‏ تحول کشاورزی را حرکت به سمت کشاورزی تجاری یا کسب و کار کشاورزی (Agribusiness)، با تمرکز بر تامین مالی زنجیره ارزش و همچنین توسعه کشاورزی قراردادی دانست.

محمد قربانی افزود: ایجاد صندوق توسعه کسب و کارهای کشاورزی می‏تواند حلقه مفقوده تأمین سرمایه برای حمایت از مگاپروژه‏ها و تقویت ارتباط بین اجزای زنجیره ارزش را مرتفع کند.

وی گزارشی از اقدامات انجام شده و اراده جدی برای استفاده از ظرفیت صندوق‏ها و نهایی شدن پیش‌نویس مصوبه استفاده از ظرفیت‏های قانونی و عملیاتی صنعت واسپاری در متنوع‏سازی تامین مالی و سرمایه‏گذاری زنجیره ارزش بخش کشاورزی ارائه و تأکید کرد: به زودی شرکت واسپاری در بخش کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه کسب و کار در این بخش برای تحول در حوزه کشاورزی و اجرای پروژه‏های تحولی شکل خواهد گرفت.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به منظور تأمین ماشین‏ها، تجهیزات و فناوری‏های مورد نیاز بخش کشاورزی، تجهیز کارخانه‌ها و عرصه‏‌ها در قالب واسپاری، تشکیل صندوق حمایت از توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی و دولتی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *