وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:سنددار شدن اراضی کشاورزی،محوری ترین برنامه دولت سیزدهم


به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سیدجواد ساداتی نژاد» در نشست با مدیران سازمان‌های امور اراضی در استان‌ها با بیان اینکه محوری‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، سنددار کردن اراضی کشاورزی است، افزود: باید تا پایان دولت سیزدهم جشن سنددار شدن تمام اراضی کشاورزی کشور را برگزار کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: سند، هویت و مالکیت کشاورز است و با این کار می‌توانیم از کاربری اراضی ملی حفاظت کنیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه ارایه سند به کشاورز ایرانی به معنی صیانت از اراضی دولتی است، تصریح کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ سازمان امور اراضی کشور یک ردیف درآمد-هزینه خواهد داشت و تمام هزینه هایی که این سازمان متحمل شود، بازگشت داده خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی بر استفاده از فناوری در اراضی تاکید کرد و ادامه داد: اراضی ملی و کشاورزی با استفاده از ماهواره ها قابل بررسی هستند و پس از آن با کمک پهپادها می توانیم نواقص را برطرف کنیم.

وی افزود: یگان حفاظت امور اراضی باید تجهیز شود و ما از هیچ حمایتی دریغ نخواهیم کرد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه تفویض اختیارات به استان ها از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: باید به استان ها اختیارات کامل بدهیم و در ستاد ناظر عملکرد آن ها باشیم تا اهداف با سرعت بیشتری اجرا شود.

وی یادآور شد: برگزاری جشن سنددار شدن اراضی خرم دره در ۲۲ بهمن ماه امسال، آغاز کار است و این کار باید با سرعت در تمام کشور اجرایی شود که نیازمند عزم و تعهد جدی است.

وزیر جهاد کشاورزی با اعلام حمایت از نیروهای سازمان امور اراضی در استان ها، خاطرنشان کرد: بدون تبعیض و توصیه کار خود را پیش ببرید و کار را به نفع مردم به اتمام برسانید.

وی افزود: کشاورزی که ۳۰ سال است در اراضی ملی کشاورزی می کند، نیاز به سند تک برگ دارد؛ پس این اقدام را انجام دهید تا بتوانید از اراضی ملی در مقابل تغییر کاربری و خرد شدن جلوگیری کنید.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه سنددار شدن و عدم مجوز به تقسیم اراضی از خرد شدن زمین جلوگیری می کند، تصریح کرد: ما می توانیم با ارائه تسهیلات و بسته های تشویقی مانند تخصیص کود، بذر و سم رایگان به مدت سه تا ۵ سال و ایجاد تعاونی های محلی، مالکان اراضی خرد را به تجمیع و تشکیل کشت صنعت ها ترغیب کنیم که این اقدام به ارتقا بخش و امنیت غذایی منجر می شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: صدور سند برای اراضی کشاورزی یکی از معیارهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای ارزیابی روسای سازمان ها خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *