وزیر جهاد کشاورزی:استفاده از دستاوردهای تحقیقاتی تنها راه ثروتمند شدن کشاورزی است


وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای ثروتمند شدن کشاورزان راهی به جز استفاده از دستاوردهای تات (سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) نداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد در مراسم ملی تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری، اظهار کرد: کشاورزی بدون سازمان تات(تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) توان حرکت ندارد و محققین این سازمان هدایتگر و راهبر بخش کشاورزی هستند.

وی افزود: هیچ تصمیمی در حوزه کشاورزی نباید اجرایی شود مگر این که مهر تات پای آن تصمیم باشد البته تات هم باید پای کار باشد و نباید اجازه دهد در این حوزه بدون حضور تحقیقات، اقدامی اجرایی شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که لازم است دانشگاه های کشاورزی به سازمان تات ملحق شوند، تصریح کرد: در سایر کشورها از جمله روسیه، دانشگاه های کشاورزی زیرمجموعه وزارت کشاورزی فعالیت می کنند.

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: سازمان تات از ظرفیت های بالایی برخوردار است اما این قابلیت ها به خوبی شناخته نشده و کشاورزان و مسئولان این سازمان را نمی شناسند.

وی افزود: تات با معرفی ارقام و سایر فعالیت های پژوهشی، آموزشی و ترویجی در افزایش تولید و امنیت غذایی کشور نقش دارد.

ساداتی نژاد با تاکید بر لزوم برندسازی برای سازمان تات عنوان کرد: باید برندسازی در تات انجام شود تا بهره برداران این سازمان را بشناسند و باید این مسئله جدی گرفته شود.

وی افزود: هیچ کس نمی داند این تولید و کیفیت محصولات کشاورزی ثمره تلاش های محققین در سازمان تات است و باید در زمینه برندسازی تات و معرفی خدمات این سازمان اهتمام شود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: باید با ایجاد دستورالعمل و مزایا، امکان عضویت افتخاری اعضای هیات های علمی دانشگاه های کشاورزی در سازمان تات فراهم و عضویت در این سازمان برای محققین اعتبار شود.

وی ادامه داد: در ابتدای کار لازم است دانشگاه های کشاورزی کشور را به صورت مجازی با تات متصل و در این کار افراط کنید زیرا به نفع کشاورزان است.

ساداتی نژاد با اشاره به حضور کمرنگ مراکز تحقیقات کشاورزی استان ها در سفرهای دولت، تصریح کرد: باید ساز و کار تشکیلاتی لازم برای ارتقای جایگاه تات در استان ها طراحی و رابطه سازمان ها و ادارات تابعه با تات مشخص شود.

وی با بیان این که بخش خصوصی کشاورزی باید در تات دارای جایگاه باشد، عنوان کرد: باید خدمات و دستاوردهای این سازمان توسط بخش خصوصی به جامعه معرفی شود.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ظرفیت هایی در سازمان وجود دارد که باید فعال شود.

وی با بیان این که ارزش اقتصادی کارهای تحقیقاتی در حوزه کشاورزی در تجارت داخلی و خارجی باید تبیین شود، خاطرنشان کرد: باید دستاوردهای تولیدی تات را با اعداد و ارقام به بخش های اقتصادی اعلام کنیم و تجاری بودن و صرفه جویی ارزی ارقام را نشان دهیم تا حوزه های اقتصادی با ما همراه شوند.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: بدون تات امنیت غذایی نخواهیم داشت و این را باید کشاورزان و دامداران بدانند.

وی افزود: برای ثروتمند شدن کشاورزان راهی به جز استفاده از دستاوردهای تات نداریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *