وزیر جهاد کشاورزی:اجرای «کشاورزی قراردادی» محوری‌ترین اقدام در دولت سیزدهم است.


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه «کشاورزی قراردادی» محوری‌ترین اقدام وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم خواهد بود، گفت: عزت و اقتدار کشاورز ما در گرو اجرای کشاورزی قراردادی است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی‌نژاد» در نشست هماهنگی تبیین سیاست‌های اجرایی، تنظیم بازار و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی کشاورزی که با حضور معاونین وزیر و روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها در سالن توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: انتظار ما در وزارت جهاد کشاورزی این است که قرارگاه امنیت غذایی در تمام استان‌ها تشکیل شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: این قرارگاه باید به یک مجموعه قدرتمند در استان ها تبدیل و تمام موضوعات کشاورزی در این قرارگاه تصویب شود، مهمترین بخش در تنظیم بازار، قرارگاه امنیت غذایی است و روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان ها به این قرارگاه در استان خود هویت و جهت می دهند.

ساداتی نژاد ادامه داد: ایجاد قرارگاه امنیت غذایی مصوبه ستاد اقتصادی دولت و قرارگاه استانی امنیت غذایی هم مصوبه ستاد تنظیم بازار است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در شرایط سخت کشور، مسوولیت کل زنجیره از مزرعه تا سفره و بازار رسانی و کنترل بازار به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است و ما از این مسوولیت استقبال می کنیم.

وی تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی به دنبال توزیع هوشمند محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی است و باید تا پایان ۱۴۰۰ تمام استان ها توزیع را هوشمند انجام دهند.

ساداتی نژاد ادامه داد: تعاون روستایی در تلاش است تا توزیع میوه شب عید در استان تهران به طور هوشمند انجام شود و امیدواریم در استان ها هم هرچه سریع تر توزیع هوشمند را با سامانه های استانی آغاز کنند.

وی با بیان اینکه اعتقاد راسخ به واگذاری امور به تشکل ها و بخش خصوصی داریم، گفت: کشاورزی قراردادی را با شرکت بازرگانی دولتی و تعاون روستایی شروع کرده ایم تا نواقص کار برطرف شود.

ساداتی نژاد تصریح کرد: کشاورزی قراردادی محوری ترین کار وزارت جهاد کشاورزی در این دولت خواهد بود و عزت و اقتدار کشاورز ما در گرو اجرای کشاورزی قراردادی است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: باید برای حمایت از کشاورز به سمت کشاورزی قراردادی برویم تا معیشت کشاورز بهتر شده و بهره‌وری و تولید افزایش یابد بنابراین کشاورزی قراردادی شاخص ارزیابی ما در استان ها خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه برای ایجاد صنایع تبدیلی در استان ها باید به دنبال سرمایه گذاران بخش خصوصی به ویژه سرمایه داران صنعتی باشید، بیان کرد: قرارگاه امنیت غذایی بستر مناسبی برای دعوت از سرمایه گذاران صنعت برای ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی در استان ها است.

ساداتی نژاد گفت: این دولت، دولت مردمی است و مردمی ترین بخش آن وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با بیان اینکه باید توجه بیشتری به بخش ترویج کشاورزی شود، عنوان کرد: توسعه کشاورزی قراردادی، اجرای الگوی کشت و افزایش بهره وری در گرو توجه به امر ترویج است بنابراین باید با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، بخش ترویج کشاورزی را ارتقا دهیم.

به گزارش ایرنا، وزارت جهادکشاورزی دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود کشت قراردادی محصولات زراعی به‌ویژه گندم و کلزا را به منظور بهبود فرایند تولید و بازار در دستور کار قرار داد، زیرا کشت قراردادی می‌تواند موجب رعایت الگوی کشت، افزایش بهره‌وری در تولید، کاهش ضایعات، رشد ارزش افزوده، متعادل شدن عرضه و تقاضا و در نهایت حذف دلالان و واسطه‌گران شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *