وزارت جهادکشاورزی به دنبال تحول جدی در زمینه استفاده از فناوری نانو در وزارتخانه و بخش کشاورزی


نشست مشترک کمیته فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و رئیس کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی، دکتر سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دکتر جهانشاهی نایب رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی در سالن اندیشه برگزار شد.
در اين نشست تخصصي دکتر خیام نکویی  اظهار داشت: در کمیته فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی به دنبال تحول جدی در زمینه استفاده از فناوری نانو در وزارتخانه و بخش کشاورزی کشور هستیم. 
وی با بیان این که برای تحقق این هدف باید در حوزه معاونین و روسای موسسات و سازمان‌های وزارت جهاد کشاورزی، گفتمان سازی صورت گیرد اظهار داشت: از جمله اقدامات کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی طی مدت کوتاه فعالیت آن، تهیه نسخه اولیه سند راهبردی و اجرایی کمیته راهبردی فناوری نانو است که پس از اعمال نظرات و پیشنهادهای ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در شورای معاونین وزارت جهاد کشاورزی ارائه و سپس برای ابلاغ در سطح کشور به وزیر جهادکشاورزی تقدیم می‌شود.  
دکتر خیام نکویی تصریح کرد: این سند باید شامل نظرات کمیته نانو و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو باشد.
وي ادامه داد : همچنین این کمیته در نظر دارد کمیته های استانی فناوری نانو را تشکیل دهد و رئیس سازمان جهاد کشاورزی هر استان به عنوان رئیس کمیته فناوری نانو استانی و رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان به عنوان نایب رئیس و دبیر کمیته استانی انتخاب خواهند شد تا بتوان از ظرفیت های استانی در جهت رسوخ فناوری نانو در حوزه کشاورزی در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی و افزایش و کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی استفاده کرد.  
دکتر خیام نکویی ضمن اعلام آمادگی وزارت جهاد کشاورزی جهت نظارت بر بزرگترین گلخانه در ایران، پیشنهاد نمود: زیرساخت ها باید فراهم شود تا از فناوری مانند نانو حباب به عنوان یک الگو در کشاورزی استفاده کرد.
دکتر خیام نکویی با تاکید بر ضرورت بهره مندی  از الگوهایی که چهارچوبی مشخص با سطوح و طبقات مختلف داشته باشند ، آمادگی کمیته فناوری نانو جهت برگزاری جلسه ای با حضور نمایندگان ستاد نانو و کمیته و دو، سه گلخانه دار بزرگ مانند گلخانه آستان قدس رضوی را اعلام کرد.
 معاون وزير جهادكشاورزي ادامه داد: اگر در چند گلخانه نتایج خوب با بازه و راندمان اقتصادی بالا دیده شد ترویج این تکنولوژی با سرعت بالایی صورت خواهد گرفت. 

در این نشست دکتر سعید سرکار‌دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ضمن اشاره به تاکید ویژه مقام معظم رهبری به ضرورت استفاده از فناوری نانو در حوزه کشاورزی گفت: با  توجه به شرایط دولت جدید و نوع نگاه و مطالبات رهبری در استفاده از فناوری نانو در حوزه کشاورزی، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید به گونه‌ای عمل کند که بتواند یک یا دو طرح قابل ارائه در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی برای ارائه به مردم و مقام معظم رهبری داشته باشد.
وي همچنين ادامه داد: استفاده از نانوحباب در گلخانه‌ها از جمله زمینه‌های قابل توجه در زمینه کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی است.
دكتر سركار خاطرنشان کرد: استفاده از نانوحباب موجب افزایش ۱۷درصدی بهره وری در گلخانه ها و افزایش ۴۰درصدی ارزش غذایی محصول می شود که با توجه به تاثیر کمی و کیفی قابل توجه آن  می‌تواند به عنوان فناوری‌ای کاملا اقتصادی، حمایت بخش خصوصی را جلب کند‌. 
دبير ستاد ويژه توسعه فناوري نانو همچنين تاكيد كرد باید توجه کنیم که چه سیاستی را به کار ببریم تا این تکنولوژی در گلخانه های کشور فراگیر شود و جامعه کشاورزی از مزایای اقتصادی آن بهره مند شوند. 
دکتر سرکار ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری با کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی به اهمیت الگوسازی در این زمینه اشاره کرد و گفت: باید یک الگوی مشخص را  نهایی کرده و سپس از آن الگو برای شاخه های مختلف کشاورزی استفاده کنیم. 
دکتر سرکار در ادامه گفت: اولین خواسته ۹۰ درصد کشورهایی که با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در تعامل هستند در حوزه کشاورزی است. اگر بتوانیم نانو حباب را در ۵۰ شرکت توسعه دهیم، سود اقتصادی بالایی برای کشور خواهد داشت. که لازمه آن این است که حداقل این فناوری در  ۵۰ تا ۶۰ گلخانه در کشور استفاده شده و میزان رضایت، سود مالی و ارزش اقتصادی بالای آن مشخص و ارائه شود. 
دکتر سرکار همچنين در خصوص سند به کمی و هدفمند بودن آن و ماهیت حمایتی و تسریع‌کنندگی آن در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی اشاره و اضافه کرد: اگر یک سری برنامه با الگو و نوع همکاری  مشخص و همچنین نمونه کارهای ارزشمند انجام شده، تهیه و ارایه شود بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
دکتر سرکار این جلسه را بسیار مفید ارزیابی و تاکید کرد که سند راهبردی و اجرایی کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی باید تا پایان اسفندماه جاری نهایی و ابلاغ شود. 
دکتر نجیمی مدیر کارگروه صنعت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو؛ آب، افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات را سه موضوع مهم بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: در سند باید هدف‌گذاری زمانی و عددی مشخصی وجود داشته باشد. 
وی با اشاره به این که کمیته نانو وظیفه صدور مجوز را ندارد بلکه یک نهاد کمک کننده است، خاطرنشان کرد: یک مشکل مهم در کشور ما عدم پذیرش ساختارهای جدید است که امیدواریم در امر صدور مجوزها، ساختار موجود اصلاح شود. 
دکتر داوودی عضو هيات علمي و سرپرست بخش نانوتكنولوژي پژوهشگاه بيوتكنولوژي كشاورزي هم در اين نشست با اشاره به پتانسیل بالای بخش نانوتکنولوژی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، معاونت ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را یک بخش مهم و تاثیرگذار در امر رسوخ فناوری نانو در کشاورزی در کشور دانست.
دکتر جهانشاهی رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی در ادامه اين نشست ضمن اشاره به نانوحباب به عنوان یک مدل خوب و موفق افزود: جلساتی را با آقای دکتر نجیمی برگزار خواهیم کرد تا سند راهبردی و اجرایی و شیوه نامه فناوری نانو که مورد تایید کمیته و ستاد باشد تهیه و جهت ابلاغ به وزیر جهاد کشاورزی ارائه شود.  
شايان ذكر است در این نشست همچنین مقرر شد که طی دو هفته آینده جلساتی با مدیران تعدادی از شرکت‌ها برگزار و نتایج آن در جلسه‌ای که با حضور دبیر کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی و رئیس کارگروه صنعت ستاد برگزار می‌شود، ارایه شود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *