هیومیک اسید چیست؟

از تجزیه شدن مواد ارگانیک و طبیعی یا همان مواد آلی موادی به دست می‌آید که به آن هیومیک اسید گفته می‌شود. مشخصات ظاهری آن به این صورت بوده که مانند زنجیری بلند هستند که وزن آن ها سنگین بوده و به رنگ قهوه ای هستند.

به نوعی از ترکیب های پیچیده‌ ای از اسید های متفاوت قابل حل در محلول آلکالین هیومیک اسید گفته می‌شود. به طور طبیعی این نوع اسید ها در سطح طبیعت و دریا ها و خاک ها وجود دارند.

نحوه ساخت هیومیک اسیدها و چگونگی تشکیل آن ها:

همانطور که گفته شد این نوع از اسید ها از باقی مانده جانوران و گیاهان که از بین می‌روند تشکیل می شود و به وجود می آید به همین علت است که مقدار وجود این نوع از اسید ها در طبیعت زیاد است.

هیوموس چیست؟

باکتری ها، قارچ ها ، کرم‌ های خاکی و حشرات نیز از بقایای تازه گیاهان و جانوران برای مصرف روزانه خود تغذیه می‌کنند. بعد از مدتی طولانی وقتی ماده‌ی در حال تجزیه، توسط چرخه‌ های مختلف خورده شد و تغییر شکل یافت، ماده‌ی بسیار مقاومی از تجزیه این مواد باقی می ماند که به آن هیوموس گفته می‌شود.

به بیان دیگر: به ترکیبات پایدار و به شدت پیچیده‌ی مقاوم به تجزیه، هیوموس گفته می‌شود که از سه اجزا تشکیل می شوند:

 • اسید فولویک
 • هیومین
 • هیومیک اسید

یک نکته ای که باید خدمت شما بگوییم این است که، اسید فولویک ها و هیومین ها به دلیل اینکه نقش بسیار مهمی در ساختار ترکیبات خاک ها و انتقال مواد مغذی از خاک به گیاهان برای رشد آن ها دارند بسیار مهم و با ارزش هستند.

محصولات هیومیک اسید ها چگونه به وجود می‌آیند؟

برای استخراج هیومیک اسید ها از منابع بسیار مختلفی استفاده می شود، مرغوب ترین نوع این اسید ها از تجزیه باقی مانده گیاهان و جانوران از بین رفته، در طبیعت تولید می شوند. با گذشت زمان مقدار مواد تجزیه شده بیشتر شده و برای تولید محصولات فشرده می شوند که از آن ها محصولات بسیار بهتر و مرغوب تری می‌توان تولید کرد.

دلیل اضافه کردن هیومیک اسید به خاک چیست؟

زمانی که برای کود دهی مزارع از کود های شیمیایی غیر ارگانیک استفاده و خاک آن ها شخم زده می‌شود میزان هیوموس در خاک بسیار کاهش پیدا می‌کند. برای تقویت و حاصلخیزی خاک باید این مواد ارگانیک به خاک بازگردانده شوند که اگر بخواهیم به طور طبیعی این عمل انجام شوند سالیان زیادی طول می‌کشد. پس فراموش نکنید در هنگام خرید کود کشاورزی خرید هیومیک اسید را مد نظر قرار بدهید.

زندگی گیاهان در طبیعت  و رشد مناسب آن ها به حاصلخیری خاک های مزارع در سطح کشور بستگی دارد و بدون وجود داشتن هیوموس حاصلخیزی خاک از بین می‌رود و رشد گیاهان به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند.

فواید استفاده کردن از هیومیک اسید

همانطور که گفته شده وجود داشتن این نوع از اسید ها در خاک و کشاورزی به دلایل بسیاری مهم بوده و از گذشته های دور کشاورزان از هیومیک اسید برای کشاورزی استفاده می‌کردند و امروزه هم دلایل ضرورت استفاده آن بیشتر شده است در ادامه می‌خواهیم نکاتی راجع به فواید این نوع از اسید ها بگوییم:

 • باعث افزایش جذب مواد مغذی.
 • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک.
 • بهبود ساختار کلی خاک و تنظیم کردن pH خاک.
 • باعث افزایش جوانه زنی و تحریک فعالیت‌های میکروبی می‌شود.
 • حذف مواد سمی از خاک در اثر استفاده از کود ها.
 • کمک به افزایش جذب آهن می‌شود.
 • بهبود سلامت کلی گیاه از طریق مقاوم‌ سازی آن در مقابل آفات و بیماری‌ها را افزایش می دهد.
 •  ریشه را تحریک کرده و حجم محصول را افزایش می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *