هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۰۸/۲۴|هشدار بارش باران و کولاک برف در ۱۷ استان/خطر خسارت شدید به محصولات کشاورزی


سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌هایی نسبت به بارش باران، کولاک برف، آبگرفتگی معابر، کاهش محسوس دما و خسارت شدید به محصولات کشاورزی در ۱۷ استان هشدار داد.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

فردا سه‌شنبه با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش‌ها آغاز می‌شود. با گذر امواج تراز میانی در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز، اصفهان، بوشهر، شمال فارس، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقتی و بارش برف در مناطق سردسیر و مرتفع پیش بینی شده است.

بیشترین بارش‌ها برای سواحل دریای خزر است و در مناطق جنوب غرب بارش‌ها همراه با رعدوبرق خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه بارشی از شمال شرق کشور خارج شده و روزهای پنجشنبه و جمعه جو پایداری بر کشور حاکم خواهد شد  و به تبع آن غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرتردد افزایش می‌یابد.

فردا و روز چهارشنبه در برخی مناطق غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی، نواحی شرقی، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش 8 تا 12 درجه‌ای دما روی می‌دهد. در این دور برای مناطق شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/08/25

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: بارش برف و باران

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/08/25 : کردستان، ایلام، خوزستان، نیمه جنوبی کرمانشاه، شمال و غرب فارس، شمال بوشهر، نیمه شمالی یزد، تهران، قزوین، البرز، غرب سمنان، قم.

چهارشنبه 1400/08/26 : خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، نیمه شمالی کرمان، شمال و شرق خوزستان، نیمه جنوبی یزد، نیمه شمالی قم.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها همراه با کاهش دید به‌ویژه در گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و احتمال تاخیر در پروازها

توصیه: احتیاط در تردد و عدم توقف حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی

توصیف سامانه دوم: نفوذ سامانه پرفشار و هوای سرد

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/08/25

زمان پایان: پنج‌شنبه 1400/08/27

نوع مخاطره: سه شنبه تا چهارشنبه کاهش 6 تا 12 درجه ای دما در اردبیل و استان های ساحلی دریای خزر.

چهارشنبه تا پنج شنبه کاهش 6 تا 12 درجه ای دما در شمال شرق و شرق کشور و کاهش 4 تا 8 درجه ای دما در غرب، نواحی مرکزی کشور و در استان های جنوبی رشته کوه البرز ( قزوین، البرز، تهران و سمنان).

منطقه اثر: شمال غرب و غرب و مرکز و شمال شرق و شرق

اثر مخاطره: احتمال افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی در اثر سرد شدن هوا.

توصیه: مدیریت در مصرف حامل های انرژی، احتیاط در تردد جاده ای و فعالیت های کو هنوردی، جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگر جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه نسبتا سرد بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/08/25

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: بارش برف ، مه آلودگی و احتمال کولاک برف

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/08/25 : همدان، خراسان شمالی، نیمه شرقی اردبیل، شمال کرمانشاه، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین، اصفهان و نیمه شرقی لرستان.

چهارشنبه 1400/08/26 : خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان، گلستان، مازندران و شرق تهران.

اثر مخاطره: لغزندگی معابر عمومی، کاهش دید، اختلال تردد در جاده ها، بویژه در عبور از گذرگاه های کوهستانی و گردنه ها، تاخیر یا احتمال لغو پرواز ، مسدود شدن مسیرهای روستایی سردسیر

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده ها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام سفر، آماده گی راهداری ها و شهرداری‌ها جهت نمک پاشی و برف روبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات و مدیریت در مصرف انرژی

توصیف سامانه دوم: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/08/25

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: بارش برف و باران ، مه گرفتگی

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/08/25 : گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد.

چهارشنبه 1400/08/26 : اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، گلستان، مازندران، نیمه جنوبی قم و نیمه شمالی یزد.

اثر مخاطره: لغزندگی معابر عمومی، اختلال در تردد شهری و جاده‌ای، آب‌گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و کاهش دید

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر، هنگام سفر به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و اطمینان از میزان سوخت خودرو .

توصیف سامانه: وزش باد نسبتا شدید همراه با تلاطم در دریا

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/08/25

زمان پایان: بعدازظهر چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج دریا : در سواحل حداکثر 3 متر و دور از ساحل حداکثر 5/5 متر

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/08/25 : نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران،

چهارشنبه 1400/08/26 : نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران

اثر مخاطره: خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، اختلال در تردد با شناورهای سنگین، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها

توصیه: منع تردد قایقهای سبک و تفریحی ، پرهیز از فعالیت های شیلاتی، احتیاط در تردد کشتیهای تجاری و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت.

توصیف سامانه: نفوذ هوای سرد همراه با کاهش نسبی دما به‌ویژه در نیمه شمالی کشور

زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 1400/08/26

زمان پایان: اواخر وقت پنج‌شنبه 1400/08/27

نوع مخاطره: احتمال یخ زدگی محصولات و خسارت به ادوات و ماشین آلات کشاورزی

منطقه اثر:

چهارشنبه 1400/08/26 : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی استانهای البرز، تهران، سمنان، جنوب استان‌های گیلان، مازندران، نیمه شرقی استانهای کرمانشاه، لرستان، غرب اصفهان.

پنجشنبه 1400/08/27 : خراسان جنوبی، یزد، شمال کرمان، شمال فارس، شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی و آسیب به دامها

توصیه:

مزارع و باغات: تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبار، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کود‌های اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم توصیه به مبارزه شیمیایی در مناطقی که احتمالا دما به زیر صفر می‌رسد – تسریع در برداشت مرکبات در استان های شمالی، تسریع در برداشت سیب زمینی در استان های کردستان و آذربایجان شرقی.

سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها در هنگام کاهش دما.

سالن های مرغداری و دامداری: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن‌ها.

استخرهای پرورش ماهی: عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما، شکستن یخ آب سطح استخر ها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی‌ها.

عشایر و زنبوردارای: عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلنی ها جهت زمستان گذرانی، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده.

ماشین آلات و ادوات کشاورزی: تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین ‏آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما.

انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *