هفت نو‌آوری جديد در کشاورزی برای نجات زمين


دانش کافی نسبت به معایب کشت تک محصولی، کشاورزان، دانشمندان و نو آوران را بر آن داشته تا مدل‌ها و روش‌های جایگزینی را برای تولید غذای سالم که ضامن بقای زمین نیز باشد توسعه دهند.

کشاورزی پایه و اساس تمدن است و نوآوری‌های جدید در این حوزه می‌تواند ضامن بقای آن باشد. کشت تک‌ محصولي صنعتی، روش کشتی که تامین کننده‌ی قسمت عمده غذای بشر با رشدی فزاینده است، سبب فرسایش زمین‌ها، کاهش مقاومت و تنوع اکولوژیکی و مصرف بیش از اندازه سوخت‌های فسیلی شده است. دانش کافی نسبت به معایب کشت تک محصولی، کشاورزان، دانشمندان و نو آوران را بر آن داشته تا مدل‌ها و روش‌های جایگزینی را برای تولید غذای سالم که ضامن بقای زمین نیز باشد توسعه دهند. در این مقاله، هفت روش نوآورانه‌ی کشت که ناجی زمین خواهد بود معرفی می‌شود.

1- کشاورزی الگوریتمی: (Algoritmic Agriculture)

امروزه کاربرد الگوریتم در جنبه‌های مختلف بشری قابل رویت است، انتخاب روش و الگوی مناسب کشت در مزارعی که چندین نوع محصول در آن پرورش داده می‌شود نیز از این امر مستثنی نبوده است. یک طراح انگلیسی به نام بندیک گراب (Bendic Grob) مدل‌های الگوریتمی را طراحی نموده که به وی کمک می‌نماید چگونه محصولات مختلف را در یک مزرعه کشت نماید. این روش، با استفاده از الگو‌های شگفت‌انگیزی، مقاومت و تنوع اکولوژیکی را افزایش می‌دهد.

2- کشاورزی بومی، Permaculture ( بر مبنای فرهنگ و اکوسیسم طبیعی منطقه)
در این نوع کشت از قوانین و الگوهای موجود در طبیعت برای شبیه‌سازی سیستم مناسب کشاورزی استفاده می‌شود و نام آن بر گرفته از سیستم کشاورزی مرسوم و يا همان بومي مي‌باشد.

این روش نوعی کشت در جنگل غذایی در لایه‌های مختلف. پوشش گیاهی زمین که تامین کننده‌ی غذاست با بوته‌های کوتاه و درختچه‌ها در یک جا و درخت‌های بزرگتر با برج‌های انگور در طبقات بالاتر کشت می‌شود. این روش از کشت، نه تنها تامین‌کننده‌ی غذای ساکنین منطقه است، بلکه مکان مناسبی برای دور‌همی‌های خانوادگی و دوستانه نیز خواهد بود.

3- عملگرهای متنوع در باغ‌های حلقوی

مزارعی با محصولات متنوع با طراحی خوب و دارای چندین عملکرد که عبارتند از:
– تولید غذا
– زیستگاه حیات وحش
– بهبود کیفیت هوا
– جذب کربن و …

این موارد چیزی نیست جز عملکرد‌های متنوع حلقه‌هایی با سیستم کشاورزی مرسوم که باغ حلقه‌ای با انرژی خورشیدی یکی از نمونه‌های بسیار خوب این روش کشاورزی است. اگرچه باغ‌های حلقوی هنوز وارد مرحله اجرایی نشده و تنها یک مدل فرضی است، اما تلفیق بی‌نظیر این تکنیک با شیرین‌سازی آب، انرژی خورشیدی و تولید غذا، روش کشاورزی نوآورانه بی‌نظیری به خصوص برای جوامع محلی کرانه‌های ساحلی در معرض خشکسالی چون کالیفرنیا خواهد بود.
زمانیکه که این طرح به صورت کامل اجرایی شود، تقریبا 64 میلیون لیتر آب پاک، 20 تن غذا بدون نیاز به خاک و 5 تن مواد ارگانیک تجدیدپذیر برای تغذیه دام در سال فراهم می‌شود

4- استحصال و مهار آب باران

آب باران منبع با ارزشی است که افراد و جوامع در بسیاری مواقع از برداشت و استفاده موثر آن برای رفع نیازهای خود غافل هستند. از بشکه‌های جمع‌آوری‌کننده آب باران در مقیاس‌های کوچک و بزرگ می‌توان برای استفاده‌های بعدی از این آب در کشاورزی بهره‌مند شد. ترکیب مالچ زنده به منظور تقویت حاصلخیزی خاک در افزایش مقدار آب بارانی که در خاک ذخیره می‌شود تاثیر بسیاری خواهد داشت. کانال‌های سطحی وسیع با پوشش گیاهی به نام سوآلس ( Swales) برای جمع‌آوری آب سطحی روان ناشی از بارش باران، سازه‌ای کلیدی در طراحی سیستم کشاورزی مرسوم می‌باشد، که آب را نگه داشته و به آب‌های زیر‌زمینی منتقل می‌نماید. این سازه‌ها مجهز به تپه‌های کوچکی برای کاستن سرعت جریان آب در سراشیبی‌ها ، نگهداری آب و در نهایت جذب این آب روان توسط گیاهان است.

5- کشاورزی با کمک قارچ‌ها

یک اشتباه بزرگ انسان این است که گاهی قارچ‌ها، این پادشاهان حیات، را به دست فراموشی می‌سپارد! از کاربرد‌های رایج قارچ‌ها استفاده از آن برای مبارزه با سرطان، مبارزه با افسردگی و تهیه غذاهای لذیذ می‌باشد؛ قارچ‌ها تخمدان ارگانیسم‌های قارچی گسترده که اغلب آن‌ها در زیرزمین و به شکل میسیلیوم ( Mycelium) وجود دارند، می‌باشند. دانشمندان این شبکه‌های میسیلیان را به ریشه گیاهان برای افزایش مقاومت آن‌ها در برابر کم آبی‌های شدید تزریق می‌نمایند، که در غیر اینصورت گیاه نابود خواهد شد.

6- باغداری با کمک کودکان

برای اینکه در آینده غذا داشته باشیم، امروز باید بذر بکاریم. جوانانی که وارث زمین هستند، متاثر از تغییرات اقلیمی و تخریب اکولوژیکی خواهند بود؛ این کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با کاشت درخت از طبیعت حراست نمایند. امروزه در آمریکا، باغبانی کودکان در مدارس، جامعه و خانه بسیار رواج پیدا کرده است.

7- کشاورزی در پشت‌بام‌ها

در مناطق شهری که محدودیت فضا وجود دارد، کشاورزی در فضاهای بلا استفاده چون پشت‌بام‌ها می‌تواند به عنوان فضایی برای تامین غذای ساکنین محلی مورد استفاده قرار گیرد.

ر شیکاگو، بزرگترین مزرعه پشت‌بام جهان وجود دارد که در تولیدات خود صد درصد از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌نماید؛ این روش، نه تنها سبب ایجاد اشتغال ساکنین محلی شده است، بلکه به مکانی برای تولید میلیون‌ها تن آفت‌کش ارزان و تولید سبزیجات محلی مبدل شده است. همچنین در شیکاگو، توسط کشت گندم در پشت بام‌ها، گندم نانوایی‌ها تامین می‌شود. از درآمد حاصل از زیبایی‌های حاصل شده از این مزارع و تولیدات آن چندین پناهگاه برای آوارگان در آتلانتا و بیمارستان‌هایی در ایندیانا پولیس ساخته شده است.

نویسنده: گریگ بیچ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *