مهم‌ترین چالش پیش‌روی صادرات محصولات کشاورزی


رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه زیرساخت ها برای توسعه صادرات باید فراهم شود، گفت: کانتینرهای یخچال‌دار بخش جاده‌ای و کشتی را تجهیز نکردیم تا بتوانیم صادرات مرکبات و دیگر کالاها را توسعه دهیم.

به گزارش اقتصادنیوز ، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: با توجه به کمبود کانتینرهای یخچالی بخش جاده ای و دریایی امکان توسعه صادرات محصولات کشاورزی وجود ندارد.

آقای رضا نورانی گفت: پیش فرض هایی با تجار چینی در خصوص صادرات مرکبات تفاهم شده، اما پروتکلی در این باره به امضا نرسیده است؛ بنابراین تا زمانیکه  امضا نشود، در خصوص صادرات نمی توان اظهار نظری کرد.

او گفت: با کشورهایی که روابط اقتصادی داریم، باید پروتکل های عادلانه منعقد شود چرا که این پروتکل ها در گذشته یک سویه بود و کشورها تعرفه های عجیب و غریب برای واردات وضع می کنند که با تعرفه پایین ما همخوانی ندارد.

نورانی می گوید: زیرساخت ها برای توسعه صادرات باید فراهم شود. کانتینرهای یخچال دار بخش جاده ای و کشتی را تجهیز نکردیم تا بتوانیم صادرات مرکبات و دیگر کالاها را توسعه دهیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: تعرفه های مختلفی که از صادرکننده ایرانی گرفته می شود، قدرت چانه زنی و رقابت در بازارهای هدف دچار مشکل کرده است، لذا باید پروتکل هایی امضا شود که همه جوانب در نظر گرفته شود‌.

طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی امسال بالای ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرکبات تولید می شود که در خصوص صادرات به چین تفاهم‌نامه امضا شده است.

بنابر آمار همه ساله ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن مرکبات صادر می شود که امسال بدلیل افزایش تولید می‌توان صادرات را توسعه داد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!