معرفی ۱۵ فناوری نوین کشاورزی توسط محققان ایرانی


رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کشور گفت: در سامانه مرکز مکانیزاسیون کشاورزی حدود ۱۵ فناوری نوین پس از بررسی و اعتبارسنجی قرار گرفته‌اند تا به کشاورزان معرفی شوند.

ذوالفقاری در رابطه با استفاده از فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان عنوان کرد: فناوری‌های نوین در تمام زیربخش‌های مکانیزاسیون اعم از دام، طیور، آبزیان، زراعی و باغی نفوذ دارند که نقش موثری در افزایش تولید در واحد سطح دارد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کشور با بیان این که فناوری نوین باید باعث کاهش هزینه و افزایش عملکرد در واحد سطح شود، ادامه داد: این مرکز ارتباط مناسبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دارد و از دانش‌بنیان‌ها در تمام زیربخش‌های مکانیزاسیون بهره برده است؛ به عنوان مثال برای رفع مشکل ضایعات در زمان برداشت توسط کمباین باید دستگاهی بر روی کمباین نصب شود که این دستگاه در کشور‌های اروپایی و امریکایی وجود دارد، اما کمباین‌های داخل ایران این فناوری را ندارند و واردات آن ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه برای کشور دارد لذا در داخل کشور برای تولید آن فراخوان داده‌ایم تا بومی‌سازی و تولید شود.

وی با اشاره به نوسازی ناوگان برداشت غلات در سال گذشته تصریح کرد: بالغ بر یک هزار دستگاه کمباین نو و جدید در انتهای سال ۱۴۰۱ به بخش مکانیزاسیون اضافه شد و امسال هم این روند نوسازی ادامه خواهد داشت.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!