معرفی مجتمع کشاورزی دامداری و دامپروری عبدالرضا خزاعی


کشاورزی 

فعالیت مجتمع برمی گردد به نسل اول با قدمتی بیش از یک و نیم قرن که با احداث یک رشته قنات و روستا به نام قره داش معروف به احمدآباد خزاعی ، فعالیت کشاورزی و دامداری خود را آغاز کرد.

اکنون مزرعه ی مجتمع در سطح 2400 هکتار از اراضی جلگه رخ شهرستان تربت حیدریه با محوریت تولید سیب زمینی بذری، زعفران، گل محمدی، گندم و جو فعالیت می کند.

آزمایشگاه کشت بافت و تکثیر گیاهچه

مجتمع ما با تاسیس آزمایشگاه کشت بافت و تکثیر گیاهچه و در ادامه آن تاسیس گلخانه هیدروپونیک و تولید مینی تیوبر غده بذری سیب زمینی همچنین به موازات آن واردات غده بذری سیب زمینی و همکاری با شرکت های هلندی، پژوهشکده زیست ‌فناوری رویان اصفهان و موسسه تولید و اصلاح بذر و نهال کشور،  هسته ی مرکزی برای تولید غده ی بذری سیب زمینی در 8 استان کشور است.

گلخانه هیدروپونیک تخصصی سیب زمینی

گلخانه هیدروپونیک مجتمع دارای سه فاز  در سطح ۹۰۰ متر مربع واقع در۳۵ کیلومتری جادهٔ مشهد قوچان می‌باشد. این گلخانهٔ تخصصی سیب زمینی دارای سیستم مه پاش شیدینگ مکانیکی و سیستم سرمایش از طریق تبخیری و گرمایش آب گرم مرکزی و یونیت هیتر می‌باشد.

گیاهچه‌های تکثیر شده در آزمایشگاه کشت بافت  به  گلخانه ی هیدروپونیک مجموعه منتقل شده تا در محیطی کاملا کنترل شده، تولید ریز غده مینی تیوبر سیب زمینی بکنند.

تولید مینـی تیـوبر در گلخانـه داراي مزایـأي متعددي از جمله عدم محدودیت زمـانی، کنتـرل کامـل شـرایط محیطـی، کنتـرل آفـات و امـراض، ایجـاد محـیط کاملا ایزوله و یکنواختی بیشتر ریز غده ها می باشد.

سیستم‌های هیدروپونیک، تولید مینی‌تیوبر سیب‌زمینی عاری از ویروس را افزایش می‌دهد و مزایای آن شامل: کارایی بالای مواد غذایی، مصرف آب کمتر، تولید غده‌های بیشتر و استفاده مجدد از محلول های غذایی مصرف شده و برداشت راحت‌تر غده‌ها نسبت به سیستم‌ خاکی می‌باشد.

 سردخانه غده های بذری سیب زمینی

احداث سردخانه اختصاصی نگهداری غده های بذری سیب زمینی به منظور بهینه سازی این صنعت صورت گرفته است.

در شرایط فعلی دو باب سردخانه در شمال و جنوب شرقی استان خراسان این مهم را به عهده دارند.

گاوداری

یک واحد گاوداری 1800 راسی نیز در این مجموعه احداث شده که از کود دامی آن برای اصلاح خاک مزرعه و خاک ورزی استفاده می شود.

کیفیت مطلوب شیر تولید شده در گاوداری خزاعی آن را جزو معدود تولید کنندگان شیر خشک نوزاد در سطح کشور قرار داده است.  گاوداری مجموعه موفق به کسب عنوان گاودار نمونه کشور در سال 95 و نمونه استان در سال 94 شده است و رشد کارآمد آن مورد تحسین همگان قرار گرفته است.

تولید شیر سالم و با کیفیت، انگیزه را برای ایجاد یک واحد کاربری فراوری شیر و احداث یک کارخانه لبنیات پایه گذاری کرده که این مهم فراهم و بزودی وارد مرحله تولید خواهد شد.

دام کوچک

مجتمع خزاعی در صنعت دام کوچک نیز فعالیت می کند و با دارا بودن حدود 14400 گوسفند، تلقیح مصنوعی و استفاده از اسپرم گونه های خارجی با حفظ کیفیت گوشت گوسفند ایرانی اقدام به تثبیت ژن چند قلو زایی در پایه نژاد دام ایرانی  نموده است.

مجتمع ما با بکارگیری علم تغذیه سالیانه بیش از 250 تن گوشت درجه یک تولید می کند.

ابداعات و نوآوری انجام شده:

– برخورداری از تکنیک های جدید کشت مستقیم، اقدام به کشت سیب زمینی در واریته های مختلف جهت تامین بذر سیب زمینی برای اقلیمهای مختلف کشور

– احداث و راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت و میکروبیولوژی و ویروس شناسی سیب زمینی و نیز تولید مینی تیوبر سیب زمینی در فضای گلخانه ای

اولین سردخانه تخصصی سیب زمینی و سورتینگ مجتمع خزاعی، تحت عنوان سردخانه مروارید فریمان در کیلومتر 2 جاده تربت جام واقع شده است . این سردخانه با ظرفیت 12.000 تن در دو فاز و با داشتن 5 کمپرسور مرکزی آمونیاکی ، اولین سردخانه تخصصی سیب زمینی با کاربری زیر صفر و بالای صغر جهت نگهداری انواع مختلف سیب زمینی و فرآورده های آن می باشد.

– طراحی و اجرای دو دستگاه در واحد گاوداری و کشاورزی جهت افزایش راندمان و کیفیت محصولات توسط مهندس مکانیک این مجموعه، مهندس امینیان که به ثبت ملی اختراع رسیده اند به شرح زیر:

دستگاه کیسه گیری پنوماتیک بذر سیب زمینی همراه با سامانه محلول پاشی، که قادر است میزان 8 تن در ساعت سیب زمینی را کاملا ضدعفونی و سپس بدون وارد کردن صدمات مکانیکی کیسه گیری نماید.

دستگاه پاستوریزاتور شیر گوساله با استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای به روش کند، که می تواند 1000-500 لیتر شیر را در 70 دقیقه با مصرف برق 2.5 کیلووات  پاستوریزه کند که از دستگاه های موجود بسیار سریعتر با مصرف برق بسیار کمتر می باشد.

نقاط قوت:

 تیم ما ارزشمندترین دلیل اصلی موفقیت ماست. آنچه ما را متمایز می کند ترکیبی از تخصص، تجربه و استفاده از ظرفیتهای محلی است. مجتمع ما همواره سعی میکند تا با استفاده از مدیران اجرایی و مشاوران متخصص و باتجربه به عنوان یک تیم قدرتمند رشد کرده و با همکاری بیشترسطح کیفی محصولات خود را ارتقا دهد. گروه ما در 30 سال گذشته در تمام زمینه های فعالیتش در بخش های کشاورزی، دامداری، دامپروری و صنایع وابسته در راس هرم افتخارات ملی و بین رتبه های اول تا پنجم درسطح کشور قرارگرفته است. ما برای توسعه ایده ها واجرای تصمیمات از تمام ظرفیت ها استفاده کرده و با تمرکز برروی اهداف همواره بدنبال ایجاد تغییرات مثبت هستیم.

میزان صرفه جویی:

کاهش آب مصرفی با به کارگیری روشهای صحیح آبیاری و بالا بردن راندمان و بهره وری آب

کاهش برق مصرفی با به کارگیری و ساخت سیستم ها و دستگاه های  بهینه در مصرف برق مجموعه 30 درصد مصرف سم کمتر در واحد کشاورزی با استفاده از دستگاه سم پاشی بذر طراحی شده در مجموعه

گزارش عملکرد و تولیدات مجتمع:

احداث مزرعه الگویی:

 1. گیاهان دارویی شامل: -کشت 35 هکتار گل محمدی -کشت 50 هکتار زعفران به صورت مکانیزه
 2. تولید بذر گندم دیم و آبی
 3. تولید بذر جو دیم و آبی
 4. تاسیس 230 هکتار مزرعه تولید غده بذری سیب‌زمینی
 5. مزرعه تولید بذر نخود دیم
 6. اقدام برای تاسیس یک مرکز گردشگری

زنجیره تولید غده بذری سیب زمینی:

 1. تکثیر غده بذری سیب‌زمینی
 2. تولید مینی‌تیوبر سیب‌زمینی
 3. آزمایشگاه کشت بافت
 4. سردخانه نگهداری سیب‌زمینی
 5. تامین غده بذری با کارخانجات
 6. احداث گلخانه مینی‌تیوبر سیب‌زمینی هیدروپونیک

گوسفند، تولید مادر مولد چندقلوزا:

 1. ده هزار راس دام مادر مولد (در مجموع 14400 راس)
 2. پروانه چرا در مراتع زمستانه سرخس شورلق
 3. پروانه چرا در مراتع زمستانه سرخس طوائف احمدی
 4. پروانه چرا در مراتع زمستانه سرخس مرز ترکمنستان
 5. پروانه چرا در مراتع بهاره فیض آباد محولات
 6. پروانه چرا در مراتع بهاره کوه‌های سلیمانیه

احیا و اصلاح مراتع:

 1. استفاده از پس چر محصولات کشاورزی جلگه رخ

اصلاح نژاد چندقلوزایی در دام سبک (در مجموع 14400 راس) 

 1. 3000 راس بره نژاد آمیخته پرواربندی

2.   1000 راس قوچ و گوسفند نر اصلاح نژاد شده

3. دامداری اصلاح نژاد ژن چندقلوزایی در افشار ف.ک.ب برولا

زنجیره تولید شیر، فرآوری آن و تولید گوشت قرمز:

 1. پروانه بهره برداری از گاوداری 750 راسی شیری صنعتی
 2. پروانه توسعه گاوداری از 750 راس به 1800 راس
 3. کارخانه فرآوری و تولید محصولات لبنی با ظرفیت 120 تن در شبانه روز
 4. پرواربندی 400 راس گوساله نر در هر دوره

آزمایشگاه

 1. آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص ژن چندقلوزایی
 2. آزمایشگاه همکار با دام‌پزشکی، تشخیص بیماری ها و کنترل آن
 3. آزمایشگاه کیفیت مواد غذایی و شیر

ثبت اختراع

ثبت سه اختراع در رابطه با:

 1. ضد عفونی کردن بذر سیب زمینی
 2. پاستوریزه کردن شیر آغوز
 3. بانک و توزیع شیر گوساله به صورت اتوماتیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *