مخبر: توسعه بخش کشاورزی نیازمند اصلاح فرآیند‌ها و استفاده از شرکت‌های دانش بنیان است


معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری برای اصلاح فرآیند‌ها در بخش کشاورزی گفت: متأسفانه بخش کشاورزی طی سالیان اخیر از نظر بهره وری و استفاده از دانش و تکنولوژی عقب افتاده که لازم است با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و به کارگیری روش‌های نوین، این کاستی‌ها را جبران کنیم.

به گزارش میزان معاون اول ریاست جمهوری، محمد مخبر در جلسه‌ای با مدیران عامل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی و دامداری بر اهمیت و اثرگذاری این تشکل‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: نقش آفرینی اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی در کشور بسیار گسترده است و تمامی آحاد جامعه از خدمات و اقدامات این بخش بهره‌مند هستند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه باید تمامی امور مرتبط با بخش کشاورزی را به خود مردم واگذار کنیم افزود: این حوزه باید توسط مردم اداره شود و مالکیت و مدیریت آن در اختیار خود مردم باشد تا بتوانیم این بخش را به الگویی برای امور تبدیل کنیم.

مخبر با بیان اینکه دولت در بخش کشاورزی باید صرفا نقش نظارتی داشته باشد، ادامه داد: تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی می‌توانند نقش موثری در واگذاری امور به مردم ایفا کنند و موانع را از پیش رو بردارند؛ در واقع مردم باید احساس کنند وقتی امور به دست آن‌ها سپرده می‌شود، کار‌ها با کیفیت بهتری انجام می‌شود.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت گیاهان دارویی در تولید ثروت و ارزآوری برای کشور، تصریح کرد: گیاهان دارویی یکی از مزیت‌ها و ظرفیت‌های کشور است که اگر به شکل مناسب مورد توجه قرار گیرد می‌تواند اقتصاد بسیاری از مناطق کشور که تولیدکننده گیاهان دارویی هستند را متحول کند.

مخبر همچنین به نقش بانک کشاورزی برای پشتیبانی از برنامه‌ها و امور مرتبط با فعالان عرصه کشاورزی تأکید کرد و گفت: باید زمینه ارتقا و توسعه بانک کشاورزی را فراهم کنیم تا حمایت و پشتیبانی از طرح‌ها و برنامه‌های این حوزه با قدرت بیشتری انجام شود.

معاون اول رییس جمهور از شیلات و آبزی پروری به عنوان یکی از شاخه‌های مهم بخش کشاورزی یاد کرد و افزود: اقتصاد دریامحور از رویکرد‌های اصلی دولت است و آبزی پروری به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های اقتصاد دریامحور می‌تواند منجر به افزایش تولید و اشتغالزایی در کشور شود که تحقق این امر نیازمند توجه ویژه به بخش شیلات و آبزی پروری است.

در این جلسه که وزیر جهاد کشاورزی نیز حضور داشت، مدیران عامل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی ضمن اعلام آمادگی همه جانبه برای همراهی و کمک به دولت برای پیشبرد برنامه‌های مرتبط با امنیت غذایی و معیشت مردم، به بیان دغدغه‌ها و پیشنهادات خود پرداختند.

جلوگیری از موازی کاری ها، رفع موانع پیش روی صادرات و واردات، حل مسایل گمرکی، تخصیص بودجه برای اصلاح نژاد محصولات کشاورزی و دامپروری، تأمین نقدینگی، ایجاد صندوق ضمانت صادرات و نوسازی زیرساخت‌ها و انبار‌های فرسوده از جمله موضوعات مطرح شده و درخواست‌های تشکل‌ها و اتحادیه‌های بخش کشاورزی در این جلسه بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *