محلول پاشی، فواید و تاثیرات آن بر روی خاک و گیاهان


محلول پاشی مواد کودی  مکمل روش خاکی در استفاده از عناصر میکرو و ماکرو، اسیدهای آمینه، اسید فولویک، هورمون ­های رشد گیاهی، عصاره جلبک­ های دریایی و هیدرات­ های کربن است که با توجه به شوری خاک اکثر مناطق کشور بسیار کاربرد دارد.

ضرورت محلول پاشی کود

محلول پاشی برگی باعث افزایش کارایی عناصر و رفع کمبود مواد غذایی در مدت زمانی کمتر  نسبت به حالت خاک مصرف و  همچنین باعث افزایش عملکرد محصول از طریق افزایش سرعت انتقال عناصر غذایی از برگ به سایر اندام­ ها (بویژه زمانی که برگ به حداکثر اندازه خود رسیده باشد) می ­شود.

اثرات محلول پاشی برروی گیاهان مختلف

تحقیقاتی که در مورد مقایسه کوددهی بصورت محلول پاشی و  مصرف خاکی روی گیاه رازیانه انجام گرفت نشان داد که کمیت و کیفیت اسانس این گیاه تحت تاثیر روش کوددهی قرار می گیرد و در این آزمایش اثر محلولپاشی نسبت به خاک مصرف افزایش عملکرد بیشتری را نشان می دهد. در مطالعه­‌ی دیگری که روی گیاه بادرشبو در ارومیه انجام گرفت مشخص شد که  محلولپاشی عصاره کودهای آلی صفات مورفولوژیک و عملکرد کمی و کیفی این گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج این مطالعه خاطر نشان کرد که تیمارهای محلول پاشی مستقل از اکوتیپ عمل می‌­کنند. در آزمایشی دیگر که بر روی گیاه آنیسون انجام گرفت مشخص شد که محلولپاشی کود آهن عملکرد دانه، اسانس و مقدار کلروفیل این گیاه را افزایش داده و هنگام انجام آزمایش با کود روی (Zn) این افزایش بیشتر هم شد.

در آزمایشی دیگر، گیاه نعناع نیز تحت تاثیر کارایی محلول پاشی عناصر غذایی قرار گرفت به طوری که اسپری برگی عنصر روی با دوز  ۳ در هزار  ۲/۲۸ درصد اسانس را نسبت به شاهد افزایش داد. در آزمایشی دیگر که در مزارع ذرت انجام گرفت، محلولپاشی عناصر ریزمغذی مثل روی، منگنز و مس در مقایسه با مصرف خاکی این عناصر، افزایش عملکرد بیشتری را نشان داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *