عباسی خبر داد:خودکفایی 95 درصدی کشور در تولید ماشین آلات کشاورزی


رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهادکشاورزی در افتتاح چهارمین نمایشگاه تخصصی رویداد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: هم‌اکنون ۹۵ درصد ماشین‌آلات کشاورزی کشور تولید داخل است.

به گزارش ایانا ، کامبیز عباسی در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری و آیین افتتاحیه چهارمین نمایشگاه تخصصی رویداد کشاورزی استان شامل دام، تولیدات گیاهی، آبزیان و صنایع کشاورزی تاکید کرد: در این بخش ۶۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام و ۵۲۳ شرکت فعال شده  و همچنین  ۳۱۰ شرکت در ایران تجهیزات مرتبط با آبیاری نوین کشور را تولید می‌کنند.

عباسی در ادامه کشت برنج در استان‌های کم‌آب کشور را ممنوع و توقف تولید آن در مناطق خشک را ضروری اعلام و تصریح کرد: هم‌اینک کشت برنج  فقط در استان‌های گیلان و مازندران مجاز است.

وی افزایش بهره‌وری در کشت برنج را ضروری دانست و افزود: تبخیر آب در ایران سه برابر میانگین جهانی و میزان بارش یک سوم کشورهای دیگر است.

عباسی تصریح کرد: تغییر الگوی کشت برنج و سایر محصولات کشاورزی در کشور با هدف صرفه‌جویی در منابع آب و افزایش بازدهی تولید ضروری است.

وی با اشاره به کمبود آب، مسائل اعتباری و مشکلات سرمایه‌گذاری به‌عنوان مهمترین مشکلات کشاورزان چهارمحال و بختیاری یادآور شد: خشکسالی و کمبود آب در تمامی مناطق کشور و حتی جهان گریبان‌گیر بخش کشاورزی شده است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهادکشاورزی کشت محصولات کشاورزی در محیط کنترل‌ شده را از مهم‌ترین برنامه‌های اولویت‌دار برای کاهش مصرف آب در کشور دانست و اظهار کرد: سال گذشته و امسال منابع قابل‌ توجه‌ای به این طرح اختصاص یافت و تسهیلات مورد نیاز برای توسعه گلخانه‌ها به سرمایه‌گذاران پرداخت شد.

وی گفت: جایگزینی کشت پاییزه به‌جای کشت‌های بهاره از مهم‌ترین روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش بازدهی تولید به‌شمار می‌رود.

عباسی در ادامه به لزوم سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی اشاره و تاکید کرد: در همین راستا سال‌جاری یک‌هزار میلیارد ریال در این استان برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی هزینه شد.

وی افزود: برای بهبود وضعیت توزیع نهاده‌های دامی قرارگاهی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل و فعال و بسیاری از تکالیف وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهادکشاورزی واگذار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *