صدور شناسنامه برای محصولات کشاورزی


مشکلات به وجود آمده در برگشت خوردن برخی از محصولات کشاورزی از کشورهای مقصد موجب شد تا شناسامه دار شدن این محصولات مدنظر قرار گیرد.

به گزارش اکوایران؛ طی ماههای اخیر و با بازگشت محصولات کشاورزی صادراتی شاهد مشکلات بسیاری برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصولات بوده ایم، بطوریکه برخی از کشورها با بروز این مشکل دست به اعمال برخی محدودیت ها در واردات محصولات کشاورزی ایرانی زدند. مشکلی که عومل مختلفی برای آنها اعلام شد، بطوریکه برخی آن را به سموم باقی مانده در محصولات کشاورزی نسبت دادند و برخی دیگر خاک را مقصر به وجود آمدن مشکل اعلام کردند.

اما در این بین نمایندگان دولت و بخش خصوصی درباره لزوم ترویج و آموزش استفاده از انواع سموم و آفت‌کش‌ها و شیوه‌های به‌روز و مدرن کشاورزی هم‌نظر هستند و این مهم را به عنوان یک خواسته و مطالبه جدی مطرح می کنند و معتقدند وظیفه ترویج و آموزش در بخش کشاورزی به عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

در نشست کمیته تخصصی شورای گفت‌وگو اتاق بازرگانی ایران، همچنین بر این نکته تاکید شد که بازگشت محصولات کشاورزی صادراتی از روسیه، هند و ازبکستان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. به اعتقاد فعالان بخش خصوصی مشکل اصلی در این ماجرا ناهماهنگی بین متولیان و نبود یکپارچگی لازم در این حوزه است.

در این نشست پیشنهادهای اجرایی مهمی نیز مطرح شد؛ افزایش تعداد آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت برای کنترل کیفیت بر اساس استانداردهای کشور مبدا، شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاورزی برای امکان پیگری وضعیت آنها، بالا بردن سطح آگاهی کشاروزان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی و تعریف استانداردهای مشخص درباره تولیدات داخلی و صادراتی.

آگاهی از قوانین تجاری کشورهای مقصد

محسن عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بیان این مطلب که بازگشت محصولات کشاورزی صادراتی مدتی است مورد توجه قرار گرفته و شاهد گزارش‌هایی در این ارتباط هستیم، گفت: سموم باقی مانده در این محصولات و غیراستاندارد شدن آنها برای مصرف، عمده‌ترین دلایلی است که تاکنون مطرح شدند. در این بین عدم دسترسی به سموم باکیفیت به دلیل تحریم‌ها و شاید گران بودن آنها با توجه به شرایط اقتصادی حاکم و برخی موضوعات دیگر نیز عنوان می‌شود.

بر اساس اظهارات عامری آگاهی از قوانین تجاری کشورهای مقصد صادراتی به عنوان یک راهکار ضروری مطرح است؛ اما نکته مهم وجود یک سازوکار نظارتی جدی با امکان پیگیری نتایج آن هست که این سازوکار تاکنون در ایران به طور جد ایجاد نشده است .

صدور گواهی استاندارد یکپارچه  

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون، برای حل مشکلات پیش آمده استفاده از دیپلماسی اقتصادی و رایزنی با کشورهای هدف به منظور آشنایی با مقررات جدید آنها و رجیستر کردن سمومی که استفاده می‌شود را پیشنهاد داد.

او تاکید کرد: باید صدور گواهی استاندارد را یکپارچه و متولی مشخصی برای این منظور تعریف کنیم که این مهم به اصلاح قانون نیاز دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با بیان این مطلب که لازم است مباحث صادراتی به عهده سازمان توسعه تجارت گذاشته شود، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی، دانش، شرایط و امکانات لازم برای صادرات را ندارد بنابراین نمی‌تواند در این حوزه موفق عمل کند. 

ترویج چگونگی مصرف انواع سموم

مسعود گیل‌آبادی، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم ایران از اهمیت آسیب‌شناسی اتفاقاتی که روی داد سخن گفت و یادآور شد: عوامل زیادی روی باقی ماندن سموم در محصولات کشاورزی دخیل هستند و باید این عوامل را بشناسیم برای آن راه‌حل ارائه دهیم.

در این رابطه ترویج چگونگی مصرف انواع سموم باید مدنظر قرار گیرد. شناخت دلایل قدم اول است بعد از آن می‌توان تصمیم‌گیری کرد.

نیاز به آزمایشگاه حرفه‌ای برای آنالیز  

سعید یوسف‌زادگان، عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان این مطلب که از ابتدای سال ۹۸ با برگشت کشمش صادراتی به اروپا، بازار این منطقه را از دست دادیم، گفت: انتظار داشتیم که خیلی زودتر از این به موضوع ورود می‌کردیم. متاسفانه به دلیل رعایت نکردن اصول، بازارهای صادراتی را از دست دادیم. امروز سموم برای بزرگ‌تر شدن محصول و مشتری‌پسند شدن، استفاده می‌شود که مشکل‌ساز شده است. سم برای از بین بردن آفت است نه درشت شدن محصول.

این فعال اقتصادی نبود آزمایشگاه حرفه‌ای برای آنالیز دقیق محصول نهایی و شناسنامه‌ نداشتن آنها را مشکل اصلی صادرات محصولات کشاورزی دانست و خواستار حل این مسئله شد.

زیرساخت‌های صادراتی مناسبی نداریم

سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از مسکوت ماندن قانون درباره آزمایش محصولات کشاورزی قبل از ورود آنها به بازار توسط آزمایشگاه‌ها سخن گفت و تاکید کرد: گلخانه‌ها شناسنامه دارند و قابل رسیدگی هستند. هرچند دلیل برگشت محصولات صادراتی از روسیه استانداردهایی بود که پیش از این از طرف دولت روسیه اعلام شده بود و باید آنها را می‌پذیرفتیم که کوتاهی کردیم؛ اما باید توجه داشت که این دردها مربوط به امروز نیست و با چند اقدام در کوتاه‌مدت حل نمی‌شود. امروز به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها دچار مشکلات صادراتی هستیم و از طرفی نظارت‌ها روی سموم مناسب نیست.

به اعتقاد این فعال اقتصادی متولی صادرات در ایران وجود ندارد و برای رفع این نقص جدی باید تمام نهادهای مرتبط به صادرات، یکپارچه شوند.

مهدی قائمیان، معاون قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور از روند مذاکرات با طرف ازبکستان به دلیل بالا بودن میزان خاکی که همراه سیب‌زمینی به این کشور صادر شده سخن گفت و از حل این موضوع تا به امروز خبر داد. بر اساس اظهارات او تاکنون با توجه به توافق‌هایی که صورت گرفت با مشکلی مواجه نشدیم.

او افزود: صادرات سیب‌زمینی به ازبکستان نباید با حجم بالای خاک صورت بگیرد و این موضوع باید رعایت شود.

این مقام مسئول درباره فلفل دلمه‌هایی که از روسیه برگشت با تاکید بر این مطلب که اجباری به اعلام سموم ثبت شده به دیگر کشورها نداریم، ادامه داد: روسیه هم سموم خود را به هیچ کشوری اعلام نمی‌کند فقط آنها را در سامانه ثبت می‌کند. باید توافق‌نامه‌ای را با روسیه منعقد می‌کردیم که انجام نشده است و مشکل از آنجا شروع شد.

قائمیان درباره برگشت کیوی ایران از هند نیز گفت: هند هم نامه‌ای فرستاد که محصول کیوی صادر شده شپشک دارد. درحالی که موضوع به صادرات مجدد کیوی ایران از امارات به هند مربوط می‌شود، چون امارات به این گواهی حساس نیست، بنابراین کیوی با شپشک به این کشور صادر شد و سپس به بازار هند رفت که در نهایت برگشت خورد.

معاون سازمان حفظ نباتات کشور، شناسنامه‌دار نبودن محصولات کشاورزی را به عنوان یک مشکل جدی مطرح کرد و از اجرایی شدن این موضوع مهم تا ابتدای هفته آینده بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در وزارت کشاورزی خبر داد و گفت: محل تولید هر محصولی باید به کشور هدف اعلام شود تا از این طریق در صورت هر مشکلی، کل صادرات برگشت نخورد و فقط تولیدکننده یا راننده‌ای که در روند کار خود دچار خطا شده، ممنوع‌الکار با کشور هدف شود. پس در گام نخست باید کل افرادی که در بستر تولید فعال هستند، شناسه داشته باشند.

سولماز چوبکی، کارشناس سازمان غذاودارو نیز شناسه‌دار نبودن محصولات را مشکل اصلی دانست و گفت: چون محصولات قابل ردیابی نیستند کار ارزیابی بسیار سخت شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر گواهی انطباق بر اساس نوع سموم و غیره اعطا می‌شود و این گواهی با گواهی سلامت متفاوت است چون گواهی سلامت تعداد بیشتری از شاخص‌ها را دربرمی‌گیرد. قابلیت پیگری این گواهی را نیز مدنظر قرار دادیم و در تلاش هستیم سامانه‌ای در این رابطه طراحی کنیم.

روند اصلاحات در پروسه تولید محصولات کشاورزی  

محمدرضا شریعتمدار، رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب به ظرفیت‌های بالای کشور در صادرات محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: علی‌رغم این ظرفیت، متاسفانه شاهد رکود صادرات در این بخش هستیم. شاید قرار باشد طبق برنامه‌های تعریف شده قرار باشد سهم ایران را در سفره‌ مردم کشورهای اروپایی از یک درصد امروز، بالاتر ببریم؛ اما با سیاست‌های امروز تحقق چنین هدفی موثر نیست.

او نگاهی به روند واردات سموم به ایران طی دهه‌های گذشته داشت و تاکید کرد: از سال ۱۳۶۲ واردات سموم دولتی شد. از اینجا از سموم کیفی به غیرکیفی سوق پیدا کردیم. برای دولتی نشدن واردات سم خیلی تلاش کردیم و استدلال‌های لازم را هم مطرح کردیم و از ۷۴ تلاش‌ها شروع شد و سال ۸۱ واردات سم آزاد شد. سم تکنولوژی است و نه کالا پس باید به کیفیت آن توجه شود.

بر اساس اظهارات شریعتمدار بخشی از سمومی که امروز استفاده می‌شود پرخطر است هرچند در راستای متعادل‌سازی آنها قدم‌هایی برداشته شده؛ اما هنوز به هدف نهایی نرسیدیم.

عامری همچنین تاکید کرد: تا پایان هفته جاری نشستی بین سازمان حفظ نباتات با تشکل‌های فعال درباره روند شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاورزی تشکیل خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *