سهم کودها و آفت‌کش‌های زیستی در کشاورزی بیشتر می‌شود


20 سالی می‌شود که ایران به چرخه تولید صنعتی کودهای زیستی ورود کرده است و امروز بیش از 40 نوع کود زیستی حاوی میکروارگانیسم های متنوع تولید می‌شود.

به مقل از برنا؛ کودهای زیستی به مواد جامد، مایع و یا نیمه جامدی اطلاق می شود که حاوی یک یا چند گونه میکروارگانیسم خاص است که از راه تامین بخشی از یک عنصر مورد نیاز گیاه و یا تولید مواد محرک رشد در بستر مناسب به رشد بهتر گیاه کمک می کند و به زیست بوم طبیعت هم آسیبی نمی‌زند.

این نوع از کودهای زیستی می تواند ناجی زمین باشد و انسان و طبیعت را از گزند آلودگی‌های محیطی مصون بدارد. بر همین اساس و با توجه به اهمیت استفاده از این مواد طبیعی و سازگار با محیط زیست، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 3 پروژه در زمینه تولید کود و آفت کش‌های زیستی اجرایی می‌شود.

«حمایت از تولید نهاده‌های زیست فناورانه کشاورزی (کود زیستی)»، «حمایت از تولید نهاده‌های زیست‌فناورانه کشاورزی (سموم زیستی) و «توسعه تولید کود بر پایه اسید هیومیک، اسیدهای آمینه و سایر کودهای آلی، محرک های رشد و محرک های زیستی» به همت شرکت‌های دانش‌بنیان و با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجرا است.

در دنیا استفاده از کودها و آفت‌کش‌های زیستی جایگاه ویژه‌ای در کشاورزی دارد؛ اما در ایران به دلایلی مختلفی چون عدم باور و اطمینان بهره برداران کشاورزی به اثر بخشی کودها و آفت کش های زیستی و عدم آگاهی از منافع اقتصادی و زیست محیطی استفاده از این محصولات و غیره مانع از بیشتر شدن سهم این مواد زیستی در کشاورزی کشور شده است.

اما امید است با ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه و حمایت‌های بخش دولتی بتوانیم به این روند صعودی ادامه دهیم و به زودی آن باشیم که سهم کودها و آفت کش های زیستی از کشاورزی کشور بیشتر می‌شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!