سند ملی آب در بخش کشاورزی اجرایی می‌شود


تفاهم‌ نامه اجرای سند ملی آب کشور به منظور ایجاد وحدت رویه در بهره‌برداری از سامانه نیاز آب و توسعه آن در بخش کشاورزی منعقد شد.

 به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در نشست روز دوشنبه تفاهم‌نامه‌ای بین صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و هادی اسدی رحمانی رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور به منظور اجرایی کردن سند ملی آب کشور منعقد شد.

انعقاد این تفاهم‌نامه، به منظور ایجاد وحدت رویه در بهره‌برداری از سامانه نیاز آب و توسعه آن و با توجه به ابلاغ سامانه نیاز آب به عنوان سامانه مرجع تعیین نیاز آبی گیاهان زراعی و باغی کشور و در راستای همکاری مشترک در اجرایی کردن سند ملی آب کشور انجام گرفت.

صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این نشست، ضمن استقبال از تفاهم‌نامه مذکور گفت: با توجه به اهداف سند ملی آب کشور، امضای این تفاهم‌نامه گامی بلند برای اجرایی کردن آن به شمار می‌رود.

هادی اسدی رحمانی رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور نیز با اشاره به اهمیت موضوع بیان کرد: لایه‌های اطلاعاتی مهم برای پشتیبانی از اجرای سند ملی آب در موسسه وجود دارد و این مولفه‌ها برای همکاری بسیار دارای اهمیت است.

در ادامه این نشست، رئیس بخش آبیاری موسسه تحقیقات خاک و آب تصریح کرد: سامانه نیاز آبی گیاهان سال ۱۴۰۱ رونمایی و توسط وزیر وقت جهاد کشاورزی به عنوان سامانه مرجع تامین نیاز آبی گیاهان به کلیه نهادهای اجرایی ذی‌ربط ابلاغ شد.

نیازعلی ابراهیمی‌پاک به اهمیت سامانه نیاز آبی گیاهان اشاره کرد و افزود: سامانه نیاز آبی با هدف افزایش راندمان و بهره‌وری مصرف آب و پایداری منابع آب نقش موثری در تدوین الگوی کشت ایفا کرده و راهنمای خوبی برای شناخت میزان آب مورد نیاز در کاشت گیاهان در مقیاس‌های مختلف بویژه دشت و حوضه‌های کشور خواهد بود.

در این تفاهم‌نامه رضا سرافرازی مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی به عنوان نماینده معاونت آب و خاک و نیازعلی ابراهیمی‌پاک رئیس بخش آبیاری موسسه تحقیقات خاک و آب کشور به عنوان نماینده موسسه، مسئولیت تشکیل کارگروه اجرایی را عهده‌دار شدند.

گفتنی است؛ فاز اول اجرای سند ملی آب کشور از استان قزوین آغاز خواهد شد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!