سنددار شدن اراضی کشاورزی تا سال 1404


به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در برنامه رویش شبکه آموزش سیما در رابطه با صادرات گل و گیاه اظهار کرد: ما ظرفیت های بی نظیر اقلیم و تنوع بسیار بالای تولید گل های زینتی در کشور داریم که می تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد.

وی افزود: ما 15 همسایه در اطراف کشور داریم که حدود 600 تا 700 میلیون نفر جمعیت را شامل می شود و ظرفیت و بازار خوبی برای صادرات گل به کشورهای اطراف ما وجود دارد این درحالی است که صادرات گل ما به برخی از کشورهای اطراف در سال 20 هزار دلار است.

ساداتی نژاد با بیان این که ظرفیت های کشاورزی در کشور ما بسیار زیاد است، تصریح کرد: ما برای رسیدن به اهداف و استفاده کامل از ظرفیت های کشور به دو بال یا دو نقطه تمرکز نیاز داریم که یکی از این دو بال، کشاورزی تجاری یا اقتصادی است.

وی با بیان این که ما باید به کشاورزی به عنوان یک تجارت نگاه کنیم و ظرفیت آن را هم داریم، افزود: بال دوم دانش بنیان کردن و یا علمی کردن کشاورزی در کشور است که در این دو بخش دچار ضعف هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی، عنوان کرد: ضریب نفوذ دانش و فناوری در کشور ما پایین است؛ البته ظرفیت های خوبی در حوزه علمی در کشور داریم، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دانشکده های کشاورزی و موسسات تحقیقات کشاورزی را در کشور داریم اما باید ببینیم کشاورزی در میدان عمل چه میزان از این ظرفیت ها بهره برده است.

وی افزود: اگر مدل وزارت بهداشت را که آموزش را در کنار پزشکی آورده است بتوانیم در وزارت جهاد کشاورزی اجرا کنیم و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را با مزرعه که کشت در حال انجام است تلفیق کنیم می توانیم یک اتفاق نادر را رقم بزنیم.

ساداتی نژاد ادامه داد: تلاش ما این است که با ظرفیت هایی که سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دارد و آمادگی که در کشاورزان شاهد هستیم، بتوانیم با تغییر آیین نامه های ارتقا اعضای هیات علمی و ایجاد فرصت های مطالعاتی جدید تحت عنوان فرصت مطالعاتی مزرعه، اساتید را به مزرعه بفرستیم؛ ما آمادگی داریم در فصول کشت اعضاء هیات علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را به مزارع بفرستیم تا هم حقوق دریافت کنند و هم از سود افزایش عملکرد منتفع شوند. 

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با آبخیزداری در کشور خاطرنشان کرد: حفظ منابع پایدار طبیعی تضمین کننده تولید است و آب هم یک محدودیت محسوب می شود و تغییر اقلیمی در دنیا محدودیت بالایی را در منابع آبی ایجاد کرده است بنابراین باید آب و خاک را صیانت کنیم.

وی افزود: امروز در تمام دنیا هم به دنبال نفوذ آب به داخل زمین و ذخیره در آبخوان ها هستند تا کشاورزان بتوانند در پایین دست از آن استفاده کنند؛ با این روش، میزان تبخیر و همچنین آلودگی آبها و فرسایش خاک کاهش خواهد یافت.

ساداتی نژاد ادامه داد: در طول سال های گذشته، با عنایت مقام معظم رهبری و اعتبارات صندوق توسعه ملی اقدامات خوبی در بخش آبخیزداری انجام شده است و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا اقدامات موثری در این بخش انجام شود، همچنین تلاش خواهیم کرد وزارت نیرو را هم با وزارت جهاد کشاورزی همراه کنیم و از منابع اعتباری وزارت نیرو برای حفظ آب و خاک استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: طرح امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، ۱۴ ماده دارد که حدود ۱۰ ماده از آن به اتمام رسیده و تا هفته آینده کل طرح تصویب و برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد، این قانون ابزارهای قانون تمرکز را تمهید می کند و با تصویب این قانون ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی خواهیم داشت و وزارت جهاد کشاورزی به سمت فرماندهی واحد پیش خواهد رفت.

ساداتی نژاد با بیان این که بخشی از مشکلات بخش مرغ مربوط به چالش های تامین ارز واردات نهاده های دامی بوده است، گفت: اقدامات خوبی را هیئت دولت برای تامین ارز داشته و با تخصیص داده شده نهاده های مانده در گمرکات ترخیص و وارد بازار شده است.

وی با اشاره به این که سامانه بازارگاه هم نواقصی در تخصیص به موقع نهاده به دامداران داشته است که در حال برطرف کردن این مشکل هستیم، افزود: در حوزه تخصیص ارز، بازارگاه، ترانزیت نهاده از گمرک و تامین کسری در جوجه یک روزه نواقص و کسری ها را برطرف خواهیم کرد؛ برای برطرف کردن این کسری ها مجوز واردات تخم مرغ نطفه دار را داده ایم و تلاش می کنیم بازار به آرامش برسد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با الگوی کشت عنوان کرد: ما باید برای تمام بخش های اکولوژیکی کشور الگوی کشت تعریف کنیم و در بخش هایی که محدودیت آب داریم نباید کشت آب بر استفاده کنیم. ما محدودیتی در شناخت مناطق و مطالعات اجرای الگوی کشت نداریم و حدود 18 هزار نقشه مطالعاتی داریم که نشان می دهد در هر منطقه چه محصولی می توانیم کشت کنیم.

وی افزود: ما برای اجرای الگوی کشت نیاز به ابزارهایی داریم که هنوز آماده نبوده است، یکی از این ابزارها کشاورزی قراردادی است.

ساداتی نژاد ادامه داد: ما باید با کشاورزی قراردادی امنیت خاطر به کشاورز بدهیم که اگر به جای صیفی جات، یک گیاه دارویی را کشت می کند، یک شرکت داروسازی و یا شرکت صنایع غذایی با کشاورز قرارداد ببندد و محصول را از پیش از شروع کشت از کشاورز خریداری کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به فاصله 10 برابری تولید محصول توسط کشاورزان پیشرو با متوسط میزان تولید محصول در کشور، اذعان کرد: یکی از دلایلی که باعث می شود کشاورزی برای کشاورز اقتصادی نباشد همین فاصله زیاد است، کشاورزی غیر اقتصادی، رغبت را از کشاورزان خواهد گرفت؛ کشاورزی ما خرده مالکی است و کشاورز امکان مالی ندارد که کود برای زمین خود تهیه کند و یا از ترویج و آموزش لازم برخورددار نیست، بنابراین در کشاورزی قراردادی، نهاده تولید را شرکت پشتیبان تامین می کند و به کشاورز بذر، کود، سم و آموزش لازم را می دهد و در انتهای کار محصول را خریداری کرده و عملکرد هم افزایش می یابد.

وی با بیان این که ما در این دوره باید الگوی کشت را با استفاده از کشاورزی قرادادی در کشور اجرا کنیم، خاطرنشان کرد: یکی از ابزارهایی که تا امروز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نبود اما در حال حاضر در اختیار داریم تعیین قیمت محصولات کشاورزی است، با قانونی که سال گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب کرد، شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد و وزارت جهاد کشاورزی می تواند با تعیین قیمت  کشاورزان را برای اجرای الگوی کشت تشویق کند.

ساداتی نژاد ادامه داد: ما قصد داریم تشکل های بخش کشاورزی را به میدان بیاوریم تا در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند، در حوزه بازار رسانی هم اگر از خود تشکل ها کمک بگیریم بازار به تعادل خواهد رسید.

وی گفت: یکی از روش های هویت دهی به کشاورزان، مالکیت اراضی است که باید به آن پرداخته شود و در رفع مشکل سند دار شدن اراضی کشاورزی باید تسریع شود.

ساداتی نژاد، میزان صدور سند برای اراضی کشاورزی را 4 درصد عنوان کرد و افزود: با این روند 35 سال طول می کشد تا تمام اراضی کشاورزی سنددار شود 

وی گفت: یک ماده از طرح امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولید کشاورزی که در مجلس در حال بررسی است به این بخش اختصاص یافته است و با برنامه ای که تبیین کرده ایم، بنا داریم تا 4 سال آینده تمامی اراضی کشاورزی را  سنددار کنیم و جشن پایان سنددار شدن اراضی کشاورزی را بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با خرد شدن زمین های کشاورزی توسط وارثین کشاورزان گفت: ما باید در ابتدا زمین را سنددار کنیم، در این اسناد بر کاربری کشاورزی آن تاکید شده و باید با مشوق هایی مانند ایجاد شرکت های تعاونی، کشت و صنعت ها و ایجاد شرکت های سهامی زراعی، کشاورزی خرد را در کنار هم قرار دهیم تا کشاورزی یکپارچه و اقتصادی شود، همچنین قانون اجازه نمی دهد زمینی که سنددار شده به راحتی خرد شود.

ساداتی نژاد در رابطه با پروژه های شیلاتی خاطرنشان کرد: شیلات یک بخش جذاب، پر ثروت و پر محصول اما مغفول بوده است و می تواند ارزآوری بالایی برای کشور داشته باشد.

وی افزود: ما در کشور بیش از 2500 کیلومتر نوار ساحلی داریم اما این ظرفیت ها هنوز بالفعل نیست و یکی از برنامه های ما در وزارت جهاد کشاورزی، سرمایه گذاری در بخش شیلات و ورود بخش خصوصی به این بخش است؛ باید این ظرفیت عظیم را به خدمت ارزآوری کشور بیاوریم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما ظرفیت های خوبی در سواحل و در دریا داریم اما هنوز از ظرفیت های خوب کشور در زمینه پرورش ماهی در دریا به خوبی استفاده نشده است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: حدود 50 درصد از ظرفیت تولید آبزی پروری کشور در استان های غیر ساحلی است که نشان دهنده ظرفیت بالای این استان ها و عدم استفاده صحیح از ظرفیت سواحل است.

وی در رابطه با تعیین قیمت خرید تضمینی گندم بیان کرد: طبق قانون باید پیش از آغاز فصل کشت، قیمت خرید تضمینی اعلام شود تا کشاورز بتواند برای کشت تصمیم بگیرد، قیمت گندم برای سال زراعی جدید 7500 تومان و کلزا 15 هزار تومان اعلام شده است که این قیمت بر اساس قیمت نهاده ها، هزینه های تولید و سود کشاورز تعیین شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلاتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ باید برطرف شود ،تامین اطلاعات و داده است، گفت: نظام یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی می تواند به برنامه ریزی دقیق برای تولید و تامین بهنگام محصولات کشاورزی کمک کند و یک سامانه تحت عنوان رصدخانه کشاورزی راه اندازی خواهد شد تا بتوانیم از سطح زیرکشت تا میزان تولید محصول برآورد دقیق داشته باشیم.

ساداتی نژاد در زمینه زنان روستایی و جامعه عشایری گفت: جامعه عشایری بسیار زحمت کش هستند و در حوزه های خدماتی دچار مشکلاتی هستند، عشایر تامین کننده پروتئین در کشور ما هستند و با تمهیداتی که در نظر گرفته ایم اجازه صادرات درصدی از دام هایشان را خواهیم داد تا از منافع آن بهره مند شوند.

وی افزود: با دستور ریاست جمهوری برای احیای جهاد سازندگی به عنوان متولی جامعه روستایی کشور، تلاش خواهیم کرد به بخش زنان روستایی و عشایر که در این بخش فعال هستند پرداخته شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *