زمان قطع آبیاری درختان میوه در پاییز


در این مقاله آموزشی قصد داریم در رابطه با اهمیت آبیاری درختان بعد از برداشت میوه و همچنین زمان قطع آبیاری درختان میوه در پاییز صحبت کنیم.

آبیاری درختان بعد از برداشت میوه

یکی از مواردی که بعد از برداشت میوه در درختان باید به آن توجه داشت، مدیریت صحیح آبیاری است.

بعضی از باغداران بعد از برداشت میوه‌ها، درختان را به حال خود رها می‌کنند، اما باید دقت کنید که درصد زیادی از تولید محصول سال بعد، با انجام برخی مدیریت‌ها مانند فروت ست درختان میوه و همچنین آبیاری صحیح در سال جاری قابل تضمین است.

درختان بعد از برداشت میوه نیز به آب نیاز دارند و هرگونه تنش آبی در این مرحله روی رشد و تمایز جوانه‌های بارده برای سال بعد تاثیر منفی خواهد داشت و در مواردی باعث ریزش جوانه‌ها در سال جاری می‎شود.

براساس تحقیقات انجام شده، تنش یا کمبود آب در طول دوره بعد از برداشت میوه باعث کاهش گلدهی، کاهش تعداد و وزن اولیه میوه‌ها در بهار سال بعد خواهد شد. به عنوان مثال طی تحقیقی که در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته مشاهده شد که عدم انجام آبیاری بعد از برداشت میوه‌ها باعث کاهش 33 درصدی تعداد میوه در درخت و کاهش 43 درصدی وزن میوه‌ها می‌شود که نهایتا عملکرد نهایی با کاهش روبرو خواهد شد.

بعضی از درختان مانند بادام نسبت به کمبود آب بعد از برداشت میوه از حساسیت زیادی برخوردار هستند، مخصوصا درختانی که جوانه‌های بارده آنها دیرتر تمایز می‌یابد.

زمان قطع آبیاری درختان میوه

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در انتهای فصل مطرح می‌شود این است که زمان قطع آبیاری درختان میوه چه زمانی است؟ یا اینکه حجم آبیاری درختانی که سبز هستند چقدر باید باشد؟

معمولا درختان بعد از برداشت میوه چند ماه برگ‌های خود را حفظ می‌کنند. درختان در شرایط مطلوب بعد از برداشت میوه نیز به فتوسنتز ادامه می‌دهند. در طی این فرآیند، قندها و کربوهیدارت‌ها داخل برگ‌ها تولید شده و به عنوان بلوک‌های سازنده رشد برای تولید محصول سال بعد در اندام‌ها ذخیره می‌شوند.

حفظ سطح سبز برگ‌ها در درختان برای ایجاد ذخایر کافی کربوهیدارت‌ها و تمایز و نمو جوانه‌های بارده بسیار ضروری است. یکی از اشتباهات رایجی که بعضی از کشاورزان در انتهای فصل انجام می‌دهند، قطع آبیاری و تکان دادن شاخه‌ها برای ریزش زودهنگام برگ‌هاست. همانطور که گفتیم باید به درخت فرصت داد تا مقادیر کافی کربوهیدارت‌ها را ذخیره کند و جوانه‌ها تمایز و نمو پیدا کنند. با حذف برگ‌ها این فرصت از درخت گرفته می‌شود.

بطورکلی با سرد شدن هوا نیاز آبی درختان کم می‌شود اما این دلیل نمی‌شود که کلا آبیاری را قطع کنید. با توجه به مواردی که گفته شده، آبیاری را باید تا زمانی که برگ‌ها روی درختان هستند ادامه دهید. مقدار آبی که در اختیار گیاهان قرار می‌دهید بسته به نوع درخت، میزان تبخیر و تعرق و میزان رطوبت خاک متفاوت است.

آبیاری‌های بیش از حد احتمال سرمازدگی درختان را افزایش می‌دهد. برای دوره بعد از برداشت میوه، آبیاری‌های سبک و با فاصله زیاد توصیه می‌شود.

درختان در طول زمستان نیز به آب نیاز دارند اما در طول این فصل میزان آب مورد نیاز بسیار کم است. در طول این فصل معمولا نیاز آبی درختان از طریق نزولات جوی تامین ‌می‌شود. و اگر در منطقه شما باران یا برفی نباریده، رطوبت خاک را بررسی کرده و در صورت لزوم حتما اقدام به آبیاری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *