در حال حاضر روش اصلی کنترل ملخ‌های بیابانی و گروه‌های ملخ جهنده استفاده از ماده شیمیایی ارگانوفسفات است که در مقادیر کم (که با (ULV) فرمولاسیون بسیار کم حجم به آن اشاره میشود) توسط اسپری‌های نصب شده روی ماشین‌ها یا اسپری‌های هوایی، و در مقیاس کوچکتر توسط کوله پشتی و اسپری‌های دستی، به کار برده میشود.

به طور کلی از بین بردن دسته‌های بزرگ ملخ کار دشواریست و باید با هلیکوپتر و تجهیزات پیشرفته با آنها مبارزه کرد.

در ادامه مطلب 7 راهکار طبیعی برای دور کردن ملخ ها بیان می‌کنیم.

1- اسپری سیر

بوی سیر میتواند ملخ ها و دیگر آفات شایع باغچه را دور نگه دارد. برای ساخت اسپری سیر، دو خوشه سیر را با 10 پیمانه آب مخلوط کنید و سپس مخلوط حاصل را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. سپس، مایع را رها کنید تا یک شب بماند.

برای استفاده از اسپری سیر، یک بطری را با یک بخش محلول سیر و سه بخش آب پر کنید. سپس مایع را روی برگ های گیاهان آفت زده اسپری کنید. حتما زیر برگ ها را نیز اسپری کنید.

2- به گیاهانتان یک طعم دهنده مثل ادویه جات بزنید

موم فلفل تند به عنوان یک کلید اساسی برای دفع حشرات و ملخ است. این روش در تمام کاتالوگ های کشاورزی ارائه شده است و به زودی می تواند در تمام گیاهان قابل اجرا باشد. در واقع حشرات و ملخ ها نمی توانند طعم برگ را تحمل کنند، و بنابراین برگهای گیاهان را نمی خورند!

3- روی برگ ها آرد بپاشید

آرد میتواند با چسبناک کردن دهان ملخ ها باعث شود این حشرات از گرسنگی بمیرند. کمی آرد کامل معمولی تهیه کنید (از انواع دیگر آرد استفاده نکنید چرا که ممکن است حاوی موادی مانند نمک باشند) و یک لایه نازک از آن را روی برگ های گیاهان آفت زده بپاشید.

4- از شکارچیان طبیعی استفاده کنید

یک راه حل بلند مدت، جذب شکارچیان ملخ به باغچه است. برای مثال، بسیاری از گونه های پرنده مانند پرستوها به خوردن ملخ ها علاقه دارند. برای جذب این پرندگان میتوانید یک ظرف آب یا غذا در حیاطتان قرار دهید. میتوانید از حشرات مفید مانند آخوندک نیز استفاده کنید.

5- یک تله از چمن های بلند بسازید

ملخ ها به چمن های بلند علاقه دارند. میتوانید با رشد یک قطعه چمن کوتاه نشده در یک گوشه جداگانه از باغچه، آن ها را در یک ناحیه نگه دارید. این کار میتواند شکار و از بین بردن ملخ ها را نیز آسان کند.

6- از مرغ و خروس یا مرغ شاخدار نگهدرای کنید

واضح است که همه افراد امکان این کار را ندارند اما مرغ و خروس و مرغ شاخدار در خوردن ملخ ها و دیگر انواع آفات بسیار ماهر اند. در صورتی که به نگهداری از این پرندگان علاقه دارید میتوانید از اطلاعات وسیعی که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید.

این پرنده ها میتوانند به کنترل دیگر آفات مانند مورچه و سوسک نیز کمک کنند. حشرات، تا زمانی که در معرض آفت کش های سمی قرار نگرفته باشند منبع غذایی خوبی برای این پرندگان خانگی هستند، چرا که منبع مهم پروتئین محسوب میشوند.

7- ملخ ها را له کنید

در حین غروب و یا سپیده دم، به مکانی که ملخ ها تجمع پیدا می کنند سر بزنید و به آرامی آنها را به مکانی با هوای خنک منتقل کنید. برگ ها را تکان دهید تا ملخ ها در یک سطل حاوی آب و صابون افتاده و غرق شوند، یا فقط آنها را روی زمین انداخته و روی آنها ضربه بزنید.

معرفی آفت کش‌های مناسب برای نابود کردن ملخ‌ها

1-به دنبال روغن چریش یا Neem باشید. حشره کش های طبیعی با روغن Neem به عنوان ماده فعال، ملخ ها را ازبین می برد. درختان حاوی روغن Neem در شبه قاره هند فراوان هستند.
در واقع برگ های این درختان، یک ضد عفونی کننده طبیعی و حشره کش هستند. خمیر دندان ساخته شده با عصاره Neem در اروپا بیشتر در دسترس است و برای زخم های دهان مؤثر است، و همچنین ملخ ها را از شما دور نگه می دارد.

2-برای مبارزه با ملخ ها Ecobran را امتحان کنید. یک محصول به نام “Ecobran” وجود دارد که فقط روی ملخ ها و حشرات مشابه با ملخ، تأثیر می گذارد. Ecobran”روی دیگر حشرات یا پرندگان تأثیر نمی گذارد.
در ترکیبات Ecobran، از carbaryl, و ارگانوفسفر استفاده شده است. این یک محصول خوب برای مزرعه دار برای مبارزه ی آسان با ملخ ها است، و تأثیر کمتری بر حشرات سودمند نسبت به فرمول های دیگر دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *