دیدار نمایندگان بخش خصوصی با وزیر جهاد کشاورزی


نشست نمایندگان بخش خصوصی و رؤسای تشکل‌های حوزه کشاورزی با وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش دهقان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نشست نمایندگان بخش خصوصی و رؤسای تشکل‌های حوزه کشاورزی با سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در این نشست، ضمن ابراز خرسندی از انتصاب ساداتی نژاد اظهار کرد: دوره‌ای که در دولت جدید شروع شده، یکی از سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی است. از یک طرف تحریم‌های فلج کننده و از طرف دیگر با منفی بودن رشد سرمایه گذاری، خروج سرمایه از کشور و تورم نزدیک به ۴۰ درصد که هر روز موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود و منجر به عدم ثبات در اقتصاد شده است، مواجه ایم.

او افزود: سه معضلی که اقتصاد کشور به ویژه بخش کشاورزی با آن مواجه بوده تورم بالا، عدم سرمایه گذاری و سیاست قیمت گذاری دستوری است که توسط دولت انجام می‌شود. یک اشتباهی که در همه دولت‌ها بوده، این است که فکر می‌کنند می‌توان با قیمت گذاری دستوری تورم و افزایش قیمت‌ها را حل کرد. در حالی که این موضوع یک خطای بزرگ است که در حق اقتصاد می‌شود و تولید را دچار مشکل می‌کند.

وزارت جهاد کشاورزی افراد فعالی را برای عضویت در هیئت نمایندگان اتاق تهران معرفی کند
خوانساری ادامه داد: شاید در برهه‌ای از زمان قیمت کالا‌ها را بتوان با این روش تثبیت کرد، اما در دراز مدت، قیمت گذاری دستوری ضربه بزرگی به اقتصاد و تولید می‌زند. در صنعت خودروی ما جلوی واردات گرفته شد و در همین شرایط، نتوانست رشد کند. این مسئله برای کشاورزی هم همین طور است. اکنون وضعیت کشور ما این گونه است که بدون این که بیماری شناخته شود، نسخه صادر می‌شود.

او گفت: همچنین ارز چند نرخی از جمله ۴۲۰۰ تومانی تبدیل به آفت اقتصاد کشور به ویژه در حوزه کشاورزی شده و چرخه اکثر بخش‌های تولیدی را دچار مشکل کرده است که امیدواریم، وزیر جهاد کشاورزی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور را دنبال کند.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: در هیئت نمایندگان اتاق تهران، ۴۰ نفر از بخش خصوصی و ۲۰ نفر از طرف دولت معرفی می‌شوند که ۵ نفر از این افراد، معرفی شده توسط وزیر جهاد کشاورزی هستند. از این رو، انتظار داریم وزیر افرادی را معرفی کند که از نزدیک در جریان امور قرار بگیرند و در هیئت نمایندگان حضور فعالی داشته باشند، زیرا از این طریق، می‌توان مشکلات را حل کرد.

حذف ارز ترجیحی سبب افزایش یکباره نیاز تولیدکنندگان به سرمایه در گردش می‌شود
کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران نیز، در ادامه این نشست اظهار کرد: در دوران آقای حجتی وزیر اسبق جهاد کشاورزی، شاهد این بودیم که معاونان در جلسات کمیسیون کشاورزی اتاق به صورت مرتب شرکت می‌کردند. این موضوع موجب شده بود تا خروجی خوبی برای دولت و بخش خصوصی حاصل شود. از آقای ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی خواهش می‌کنم که از نمایندگان معرفی شده به اتاق گزارش بخواهند، زیرا در چنین شرایطی بسیاری از مشکلات قابل حل خواهد بود.

او خطاب به وزیر جهاد کشاورزی افزود: یک سیاست گذاری در زنجیره‌های کشاورزی بر عهده شماست که از شما می‌خواهم تاکید کنید، سیاست گذاری به شکلی باشد که سهم‌بَری عادلانه برای همه حلقه‌ها ایجاد شود. در گذشته، حلقه‌های اول مثل زراعت و باغداری بیشتر شامل حمایت وزارت جهاد بودند؛ در حالی‌ که امروز، حلقه‌های دوم و سوم مثل صنایع تبدیلی نیاز به حمایت بیشتری دارند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: به عنوان مثال، قیمت شیر امروز تبدیل به دغدغه بزرگی در حوزه کشاورزی شده است؛ از این‌ رو، باید به شکلی سرمایه‌گذاری انجام شود که هر دو حلقه مرتبط با شیر، منتفع شود و عدم‌النفع یکی از حلقه‌ها توسط حلقه دیگری پرداخت نشود.

به گفته زرگران، در برخی از حوزه‌ها، صنایع تبدیلی به دلیل عدم‌النفع بخش زراعت هزینه‌هایی را می‌پردازد که باید به این مسائل به صورت دقیق رسیدگی شود.

او به ارز ترجیحی نیز اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد سیاست دولت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و برداشت بخش خصوصی این است که طی سه ماه آینده، این اتفاق خواهد افتاد. حال هر زمان که این ارز حذف شود، سیاست گذار باید بداند که واحد‌های تولیدی، یکباره نیاز به سرمایه در گردش چهار تا پنج برابری خواهد داشت. این در حالی است که سرمایه مجاز بانک‌ها، اجازه تامین این نقدینگی را نمی‌دهد؛ باید برای این موضوع تدبیری اندیشیده شود.

زرگران با اشاره به قیمت گذاری دستوری اظهار کرد: در سیاست‌های قیمت گذاری، معمولاً هزینه مالی را در نظر نمی‌گیریم، اما بعد از آزادسازی، بزرگترین هزینه، هزینه مالی خواهد بود. به عنوان مثال، کارخانه روغنی که ۱۰ میلیارد تومان گردش مالی می‌کند، هزینه مالی ۴۰ میلیاردی دارد؛ بنابراین، از دولت می‌خواهم که در قیمت تمام شده محصول، هزینه مالی را نیز در نظر بگیرد.
خدمات دانش بنیان کشاورزی باید شکل بگیرد
علی مروی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز در ادامه این نشست بیان کرد: کشور ما خشک است، ولی ما محصولاتی مثل گندم را تولید می‌کنیم که آب بر هستند؛ این باعث شده تا چالش‌های جدی داشته باشیم. آب در دسترس کم است و روند تولیدات و فرسایش خاک نیز مناسب نیست. تولید و محصولات ما، چون مستقیما با معیشت مردم گره خورده، اهمیت چند برابری پیدا می‌کند.

او ادامه داد: بخش قابل توجهی از نیرو‌های خوش فکر ما وارد بخش خدمات دانش بنیان کشاورزی نشده اند یا حتی اصلا شرکت دانش بنیانی در این بخش حساس، شکل نگرفته است.

واردات برنج نباید ممنوع باشد
عباس توکلی رئیس انجمن واردات کنندگان برنج نیز در ادامه بیان کرد: ماهیانه بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تن نیاز به واردات برنج داریم. برنج های بخش خصوصی در بنادر هند و خوزستان در حال فساد است و اجازه واردات را ندارد. ممنوعیت این واردات، هیچ کمکی به تنظیم بازار نکرده است. خواهشمند است این ممنوعیت از چهار ماه به دو ماه تغییر کند.

تولید ۷۰۰ میلیون جوجه یک روزه طی ۹ ماه گذشته
صدیق پور دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه اظهار کرد: گله‌های ما پیر شده اند و هزینه‌های نگهداری آن‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از یک گله عادی است. بی توجهی به جوجه یک روزه ممکن است شرایط بدی را به وجود آورده است. از دی ماه تا به امروز، ۷۰۰ میلیون جوجه یک روزه تولید کرده ایم.

او ادامه داد: به تغییر قیمت از سال گذشته توجهی نشده و شاید این قیمت، هزار تومان روی قیمت مرغ تاثیرگذار باشد، اما بی توجهی به این موضوع، باعث می‌شود تا تولید کننده‌ها کنار بروند و قیمت نیز، ناخودآگاه رشد کند.

تولید بیسکویت، شیرینی و شکلات با کمبود روغن و گندم مواجه است
جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران نیز در این نشست گفت: ارزش آفرینی این صنعت به دلیل وضعیت صادراتی، حتی در بدترین شرایط به ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیون دلار در سال می‌رسد، اما با این حال، همچنان با تامین روغن در سال گذشته مواجه بودیم و اکنون نیز، با کمبود گندم رو به رو هستیم.

او ادامه داد: به منظور درخواست واردات گندم اقدام کردیم، ولی اتفاقی نیفتاد. این در حالی است که این پیشنهاد خود دولت بود که اعلام کرد چون نمی‌تواند گندم را به اندازه کافی تولید کند، برای همین خودمان برای واردات گندم اقدام کنیم.

سازمان چای باید منحل شود!
حمید رضا موثقی دبیر اتحادیه بازرگانان و توزیع کنندگان چای ایران نیز اظهار کرد: سال هاست که یک الگوی غلط اجرا شده و هیچ کدام از گروه‌ها راضی نیستند. با خرید تضمینی برگ سبز چای و همچنین وجود سازمان چای مخالفیم و عقیده داریم که این سازمان باید منحل شود، زیرا نه صنعت رشد کرده و نه کشاورز به خواسته خود رسیده است.

سه برابر سال گذشته نیازمند واردات نهاده دام و طیور هستیم
محمد مهدی نهاوندی نایب رئیس اتحادیه وارد کنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران هم گفت: خیلی خوب است که ارز ۴۲۰۰ قرار است حذف شود. وضعیت کشور به دلیل خشکسالی، نیازمند واردات نهاده به میزان بیشتر از ۳ برابر سال گذشته است.

سید رضا میرسلیمی، رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام نیز در ادامه این نشست، گفت: سازمان دامپزشکی اخیرا با یک نامه اطلاع داده تا به دلایل مختلف، جلوی واردات گرفته شود که این موضوع، می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند از جمله این که سبب کاهش کیفیت و افزایش قیمت و رانت می‌شود.

او خطاب به وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اجازه دهید تا این انجمن که فقط ۱۰ درصد نیاز جامعه را فراهم می‌کند، رقابت را برای کشور ایجاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *