در دیدار ستاری با وزیر کشاورزی مطرح شد؛رسوخ فناوری در حوزه کشاورزی افزایش می‌یابد


معاون علمی و فناوری با وزیر کشاورزی در خصوص رسوخ فناوری در حوزه کشاورزی گفتگو و دیدار کردند.

به گزارش  مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، در نخستین روزهای سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین»، در نشستی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزیر جهاد کشاورزی، زمینه رسوخ فناوری و دانش بنیانی در حوزه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از طرح‌های کلان ملی و فناورانه، حوزه کشاورزی دانش بنیان است و موضوعاتی چون تکمیل زنجیره ارزش در کشاورزی، غذا و دارو، نفوذ فناوری به بخش‌های این حوزه، امنیت غذا و سایر موضوعات راهبردی در دستور کار این معاونت قرار دارد.

در همین راستا طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی برای رفع نیاز بخش‌های مختلف این حوزه تعریف شده است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در این نشست با توجه به تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب، اسناد بالادستی و سیاست‌های کشور در حوزه خودکفایی، تکمیل زنجیره ارزش و توسعه فناوری با استفاده از ظرفیت‌های بومی، با یکدیگر گفت وگو و تبادل نظر کردند.

در این نشست ضمن بررسی تجربیات گذشته در این حوزه، دستورالعمل‌ها، مصوبات و برنامه‌های قابل اجرا و در جریان انجام، بحث و بررسی شد. یکی از موضوعات این نشست، تنظیم طرحی پیشنهادی در دولت برای حمایت از نفوذ فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و فناور شدن حوزه کشاورزی بود. ابعاد و بخش‌های این طرح پیشنهادی که در آستانه آماده سازی است بررسی شد و در خصوص جوانب آن بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.

همچنین ظرفیت‌ها در حوزه‌هایی که فناوری می‌تواند در آنها نقش آفرین باشد همچون زنجیره تأمین نان، فرآورده‌های کشاورزی، دامی، خوراک دام، طیور، آبزیان و … برنامه ریزی مشترک و حمایت‌های قابل انجام در سال جاری ه از سوی مقام معظم رهبری سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامدیده شده است، بررسی شد.

از آن‌جایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با محوریت معاونت اول ریاست جمهوری بسته‌ای مشترک در قالب یک برنامه عملیاتی را در حوزه‌های اولویت داری چون شیلات، جایگزین‌های خوراک دام، احیای باغات، کشاورزی نوین، مزارع نوآور، مرغ لاین و سایر حوزه‌ها تعریف کرده است، زمینه برای اجرایی سازی و چگونگی تحقق این برنامه در سال جاری فراهم شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *