جلوگیری از خسارت هزاران میلیاردی سرمازدگی به کشاورزی با کمک دانش بنیان‌ها


رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به خسارت ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی سرمازدگی محصولات کشاورزی از ضرورت چاره اندیشی دانش بنیان ها خبر داد.

به گزارش  تسنیم؛ سرمازدگی محصولات کشاورزی ازمهم ترین عوامل قهری خسارتزا در بخش کشاورزی است و همه ساله خسارات قابل توجهی را به اقتصاد و چرخه تولید کشور تحمیل می کند.بررسی ها نشان می دهد تنش سرما و یخبندان نسبت به سایر عوامل تهدید کننده در زیربخش های زراعی و باغی از وزن بسیار بالایی برخوردار است و پهنه وسیعی از حاصلخیزترین مناطق تولیدی کشور ما و قسمت عمده محصولات اقتصادی مهم کشور همه ساله در معرض تهدید تنش سرما و یخ زدگی قرار دارند.

خسارت 200 هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به بخش کشاورزی

متاسفانه امسال سرمازدگی خسارات فراوانی را به محصولات زراعی و باغی در سراسر کشور وارد ساخت؛ درباره میزان این خسارات محمد جواد عسکری رئیس کمسیون کشاورزی مجلس می گوید: سرمازدگی امسال خسارت 200 هزار میلیارد تومانی به باغات و مزارع وارد ساخته است که غیرقابل جبران است؛ لذا جا دارد که شرکت‌های دانش بنیان به حوزه جلوگیری از تنش‌های محیطی در حوزه کشاورزی ورود کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه تنش سرمایی در ایام عید نوروز در حالی صورت گرفت که هیچکدام از دستگاه‌های هشدار دهنده نتوانسته‌ بودند به ماموریت و وظیفه خود عمل کنند، معتقد است: دانش بنیان شدن بخش کشاورزی برای آینده کشور از چنان اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که می توان از طریق این حوزه و اجرای مگا پروژه‌های کشاورزی، شیرهای صادرات نفت را ببندیم.

سهم 4 درصدی شرکت های دانش بنیان کشاورزی

ضرورت نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در حل مشکلات بخش کشاورزی که امنیت غذایی کشور وابسته بدان است در حالی است که متاسفانه تعداد این شرکت ها بسیار محدود است. در این باره سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: متاسفانه بخش کشاورزی از بخش‌هایی است که در زمینه حضور شرکت‌های دانش بنیان مشکلات بسیار زیادی دارد و کمترین شرکت دانش بنیان در این حوزه فعالیت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه سهم بخش کشاورزی از شرکت‌های دانش بنیان کمتر از 4 درصد است، اظهار امیدواری کرد با توجه به فرمان مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری، سهم بخش کشاورزی به 20 درصد افزایش پیدا کند.

چالش های شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی

بررسی ها نشان می دهد یکی از چالش های عمده توسعه شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی برای حل چالش ها و نیازهای کشاورزان، مشکلات قانونی است که طبق اعلام کمیسیون کشاورزی، مجلس شورای اسلامی آمادگی تدوین و اصلاح این قوانین را دارد؛ در این باره عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی می گوید: اگر در حوزه قوانین اشکالات و خلاء‌های وجود دارد آمادگی رفع و بروزرسانی قوانین را داریم تا به نقطه مطلوبی دست پیدا کنیم.

چالش دیگر توسعه دانش بنیان های بخش کشاورزی فاصله گرفتن علم و دانش از مزرعه است که این مساله ناشی از عدم جا افتادن تفکر دانش بنیانی در دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی است؛ محمد جواد عسکری در این باره با تاکید بر اینکه اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید تمامی ظرفیت‌های خود را پای کار بیاورد معتقد است: در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، حدود 3 هزار و در دانشگاه‌ها حدودا 7هزار عضو هیات علمی داریم که برخی تنها به چاپ مقاله اکتفا کرده و دچار روزمرگی شده‌اند و شاهد خروجی از این دو حوزه برای حل مسائل متعدد بخش کشاورزی نیستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *