جزئیات ساخت شهرهای نوین کشاورزی در ایران


در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور، طرح شهرهای مولد کشاورزی نهایی و مقرر شد در نخستین فاز در ۵ نقطه ساحلی کشور عملیاتی شود.

به گزارش ایرنا در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری طرح شهرهای مولد کشاورزی نهایی و مقرر شد در فاز نخست ۵ نقطه ساحلی کشور تعیین و اجرای این طرح آغاز شود.

مخبر در این جلسه که ظهر یکشنبه برگزار شد با اشاره به اینکه شهرهای بزرگ در دنیا در کنار دریا و مناطق ساحلی هستند، گفت: باید در کنار سواحل کشور شهرهای مولد ایجاد کنیم به نحوی که این شهرها کاملا هوشمند، علمی و برخوردار از امکانات روز دنیا باشند.

معاون اول رئیس‌جمهوری از تمرکز امکانات در نقاط مرکزی و هدایت مردم مناطق ساحلی به مرکز کشور به عنوان اشتباهی تاریخی یاد کرد و افزود: اگر شهرها و مناطق ساحلی کشور به شهرهایی مرفه، مولد و تاثیرگذار تبدیل شوند، شاهد مهاجرت معکوس و ترغیب مردم به سکونت در این شهرها خواهیم بود.

مخبر با اشاره به طراحی و برنامه‌ریزی انجام شده برای ایجاد ۵ شهر ساحلی در فاز نخست طرح، تصریح کرد: باید فاز نخست با سرعت اجرایی و عملیاتی شود. البته ممکن است موانع و پیچیدگی‌هایی در مسیر اجرا وجود داشته باشد که این نواقص در فرآیند اجرا مرتفع خواهد شد.

وی، وزیر جهاد کشاورزی را مکلف کرد برای اجرای طرح ایجاد شهرهای مولد کشاورزی، در اسرع وقت ۵ مجری مسلط، باانگیزه، مجرب و کارآمد را برای فاز نخست طرح انتخاب کند تا بر اساس برنامه زمان‌بندی شده کار خود را آغاز کنند.

در این جلسه وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از طرح ملی ایجاد شهرهای مولد کشاورزی در مناطق ساحلی کشور ارائه کرد و گفت: بر اساس طراحی صورت گرفته، زنجیره ارزش در شهرهای مولد کشاورزی حول محصولات کشاورزی، دامپروری و آبزی پروری خواهد بود و اولویت اشتغال در این مناطق بر اساس سند آمایش سرزمین مربوط به مناطق ساحلی تعیین خواهد شد.

بر اساس این طرح شهرهای مولد کشاورزی شهرهایی هستند که الگوی جدیدی از زندگی را ارائه می‌دهند که می‌تواند بطور همزمان مزایا و جذابیت‌های زندگی شهری را در کنار امکان تولید کشاورزی، آبزی پروری و اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!