تولید ماشین‌آلات برداشت محصولات غده‌ای بومی‌سازی شد


یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید انواع ماشین‌های برداشت محصولات غده ای از جمله سیب‌زمینی در مدل‌های مختلف شده است.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ماشین‌ برداشت سیب‌زمینی در چرخه کشاورزی و برداشت انواع محصولات غده‌ای نظیر سیب‌زمینی، پیاز و سیر کاربرد دارد و به همین دلیل، در انواع مختلف و با ماموریت‌ها و وظایف گوناگون طراحی شده است.

مدل‌های مختلف این ماشین با توجه به شرایط کشاورز و اقلیم، اقدام به برداشت محصولات غده‌ای و جمع‌آوری آنها در کیسه، تریلی می‌کند.

شورش خاطری مدیرعامل شرکت طراح ژاو صنعت گفت: این شرکت قادر است در کنار تنوع ماشین‌های تخصصی این حوزه، متناسب با شرایط کشاورزان، سفارش گرفته و ماشین دلخواه آنها را تولید کند. تمام قطعات این ماشین‌ها، تولید شرکت است و آنها توانسته‌اند برخی قطعات تحریمی آن نظیر زنجیر را که پیشتر از آلمان وارد می‌شد، با همان میزان کیفیت، در داخل کشور تولید کنند.

وی بیان کرد: این قطعات ایران‌ساخت، علاوه بر تولید و فروش در داخل کشور، به برخی کشورها نیز صادر شده است. در مورد ماشین‌ها نیز تاکنون چندین مورد صادرات به کشور عراق صورت گرفته است و در آینده‌ای نزدیک، فرآیند صادرات این ماشین‌ها به کشورهای ارمنستان، آذربایجان و گرجستان صورت خواهد گرفت.

خاطری گفت:‌ این شرکت با همگرایی صنعت و دانشگاه، از طریق تحصیل کردگان و افراد متخصص این حوزه، درصدد راه‌اندازی خط تولید این ماشین‌ها به صورت کامل است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تاکید کرد: این شرکت چیزی در حوزه دانش و تجربه کم ندارد. مشکل بزرگ ما در شرایط فعلی، نقدینگی است که سبب شده شتاب توسعه محصولات پایین بیاید. معاونت علمی و فناوری، با اعطای تسهیلات، از تولید و توسعه محصولات ما حمایت کرد که امید است این حمایت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

وی یادآور شد: تولید و توسعه ماشین‌آلات برداشت سیب‌زمینی برای حدود ۲۵ نفر به شکل مستقیم و حدود ۶۰ نفر به شکل غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده است. طرح ماشین برداشت سیب‌زمینی با دریافت تسهیلات معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مورد حمایت قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *