توجه به بهره‌وری در حوزه کشاورزی تولید ثروت می‌کند


به گزارش ایانا ، سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در همایش ملی بهره‌وری و اقتصاد دانش بنیان که در دانشگاه علم و صنعت  برگزار شد، اظهار کرد: باتوجه به شرایط روز که امنیت غذایی جهان را به چالش کشیده است، یکی از مولفه های مهم اقتدار ملی،  اقتدار غذایی است.

وی افزود: امنیت غذایی کمتر از امنیت نظامی نیست بلکه در برخی موارد اهمت بیشتری نیز دارد، برای مثال می‌توان به جنگ داعش و مسائل ترکیه و روسیه اشاره کرد که نشان دهنده این بود که قدرت حوزه امنیت غذایی از حوزه نظامی بیشتر است.

ساداتی نژاد ادامه داد: در حال حاضر همه به دنبال ذخیره و تأمین غذای آینده هستند و مسئله امنیت غذایی در دنیا یک چالش و نگرانی برای دولت‌هاست، بنابراین موضوع غذا موضوع حساسی است که می توانیم در کشاورزی به اهمیت آن پی ببریم و واقعیت این است که برای تامین غذا به تحول اساسی در حوزه کشاورزی کشور نیاز داریم.

وی با بیان این که طبق آمارها کشاورزی از صنعت جلوتر بوده است‏، خاطرنشان کرد: با این وجود وقتی می‌خواهیم نمادی از عدم بهره وری در کشور را ذکر کنیم سریع به سراغ حوزه کشاورزی می‌رویم چرا که در کشاورزی ما جای کار گسترده ای در حوزه بهره وری دارد.

سند بهره‌وری در دولت قبل امضا شده است

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه باید کار بزرگی در حوزه کشاورزی انجام دهیم، ادامه داد: خوشبختانه ما سند بهره‌وری را داریم که سال گذشته در دولت تصویب شده و در آنجا عوامل اصلی، عوامل بازدارنده و اقداماتی که باید انجام بدهیم مشخص است.

وی افزود: امروز هم برای ما یک ضرورت است که به سمت بهره وری در حوزه غذا برویم چرا که ضرورت بهره‌وری در کشور ما غیر قابل اجتناب است و فقط یک وظیفه سازمانی نیست و ما در ایران راهی جز بهره وری نداریم.

مقام عالی وزارت یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای سال 1401 اولین دستگاهی بود که در ۱۹ بند آیین نامه اشتغال آفرین را در حوزه کشاورزی تصویب کرد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به ایرادات وارده بر تخصیص ارز 4200 تومانی به محصولات کشاورزی تصریح کرد: با اصلاح توزیع یارانه ها در حوزه ارز ترجیحی قطعاً بهره وری در حوزه کشاورزی افزایش پیدا می کند و انگیزه کشاورز برای کاشت بیشتر می شود، انتظار ما این است که مردم از بهره وری در حوزه غذا حمایت کنند و مصرف کننده و تولیدکننده کنار هم قرار بگیرند چرا که این همراهی لازمه تولید است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه یک درصد محصول ما در ایران قراردادی تولید می شود که این میزان در مقیاس جهانی 40 درصد است، افزود: امسال دو میلیون هکتار کشت گندم را از طریق کشت قراردادی انجام می‌دهیم که حتماً باعث افزایش تولید گندم شده و کشور را به سمت خودکفایی می برد و نتیجه آن بهبود وضع مالی کشاورزان خواهد بود.

ساداتی نژاد در پایان گفت: ضایعات حوزه کشاورزی با بهره وری در این حوزه به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و باعث تولید ثروت می‌شود که این مهم با تلاش نخبگان کشور، دانشگاه ها و موسسه تحقیقاتی حوزه کشاورزی شروع شده و محقق خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *