تدوین دستورالعمل برای ایجاد بازار محصولات دانش‌بنیان در بخش کشاورزی


مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی از تدوین دستورالعملی برای ایجاد بازار محصولات دانش‌بنیان در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: از ظرفیت‌ها برای ساماندهی و تسریع در دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی به‌منظور رفع نیازها و مشکلات این بخش استفاده خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «صادق توسلی‌زاده» در حاشیه نشست سالانه مشاوران رییس سازمان‌ها و روسای گروه توسعه پایدار و امور فناوری سازمان جهاد کشاورزی افزود: در حال حاضر نزدیک به چهار درصد شرکت‌های دانش‌بنیان معادل حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ شرکت در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند که اعتبار همه آنها به تایید معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری رسیده است.

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: این دفتر تلاش می‌کند از طریق تعامل و هم‌افزایی با دستگاه‌های مرتبط و پیگیری کارهای نو و شناسایی نیازهای بخش کشاورزی در افزایش ضریب دانش در حوزه کشاورزی اقدام کند.

توسلی‌زاده بررسی و رفع نیازهای معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی را از اولویت‌های کاری این دفتر عنوان کرد و گفت: ما بخشی از این نیازها را دقیق و شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع این نیازها از طریق فناوری و دانش را شناسایی کرده‌ایم که در قالب رویداد این نیازها اعلام عمومی می‌شوند.

وی با بیان این که ضریب دانش‌بنیان در بخش کشاورزی مطلوب نیست، افزود: با توجه به اهمیت تامین امنیت غذایی که مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی بر آن تاکید دارند، ضروری است ضریب دانش و فناوری در بخش کشاورزی افزایش یابد و بهره‌برداران نیز باید توجیه شوند که از دستاوردهای دانش‌بنیان استفاده کنند.

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ پرسشی درباره توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان در بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از دغدغه‌های موجود، اذعان داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هم این دغدغه را دارد و از این رو در آیین‌نامه‌ای که هیات دولت در ابتدای امسال درباره دانش‌بنیان کردن تصویب کرد، بندهایی برای ایجاد بازارهای محصولات و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان دیده شده است.

این مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: ما با همکاری دفتر برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارتخانه در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر شرایط و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها برای ایجاد بازارهای محصولات دانش‌بنیان در بخش کشاورزی را آماده و تدوین و اعلام عمومی کنیم.

توسلی‌زاده درباره  شناسایی و اعتبار شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور گفت: مبنای ما برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان معتبر و حقیقی، ظرفیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است و بنا نداریم برای شناسایی این شرکت‌ها، ساختار جدید ایجاد کنیم.

وی افزود: اگر شرکتی برای دانش‌بنیان بودن در بخش کشاورزی بخواهد اقدام کند، ما آن شرکت را برای بررسی اعتبار به معاونت علمی و فناوری راست جمهوری معرفی می‌کنیم.

توسلی‌زاده اظهار داشت: این معاونت در ریاست‌جمهوری دارای ممیزی و سیستم ارزیابی است و اگر شرکت صلاحیت داشته باشد، تایید و در فهرست شرکت‌های دانش‌بنیان معتبر قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: ملاک و معیار ما برای دانش‌بنیان بودن یک شرکت، تایید معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است و برای پرداخت تسهیلات و اعتبارات، تاییدیه این معاونت ضروری و حتمی است.

توسلی‌زاده درباره دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی گفت: این دفتر در گذشته دفتر سلامت غذا و محیط‌زیست وزارت جهاد کشاورزی بوده و اکنون عنوان آن تغییر و وظایف و ماموریت‌های جدید در زمینه فناوری به این دفتر واگذار شده است.

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: ماموریت‌های ما در حوزه محیط‌زیست، استاندار و تغییرات اقلیمی ثابت مانده، اما موضوع سلامت محصولات گیاهی از این دفتر به سازمان حفظ نباتات کشور سپرده شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *