تامین صددرصدی برنامه مصوب کودهای یارانه‌ای در سال 1400


مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از تامین صددرصدی کودهای یارانه‌ای در سال 1400 توسط این شرکت خبر داد.

حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا اظهار کرد: در سال جاری تاکنون بیش از 2.5 میلیون تن انواع کودهای یارانه ای تامین و تدارک شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 20 درصد و در مقایسه با میانگین دهه 90، بیش از 39 درصد رشد داشته است.

رسولی ادامه داد:  در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 200 هزار تن کودهای یارانه ای بیشتر در اختیار کشاورزان قرار گرفته و این در شرایطی است که با چالش های متعددی به ویژه همه گیری کرونا و همچنین فشار های تحریمی و بودجه ای رو به رو بوده ایم.

وی تاکید کرد: در مقایسه با سال قبل میزان ذخایر کودهای شیمیایی نیز بیش از 50 درصد رشد داشته است و توانسته ایم برنامه های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی را به طور کامل اجرائی کنیم.

وضعیت مصرف کودهای کشاورزی در ایران در مقایسه با میانگین مصرف جهانی

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در خصوص وضعیت مصرف کودهای کشاورزی در ایران گفت: میزان مصرف کودهای شیمیایی ازته، فسفاته و پتاسه طی سال‌های اخیر به استناد آمار و ارقام موثق، هیچگاه دچار پٌرمصرفی نبوده و مقادیر مصرف شده همواره کمتر از میزان توصیه شده توسط مؤسسه تحقیقات خاک ‌و آب بوده است.

وی ادامه داد: همه ساله در ابتدای سال، مؤسسه تحقیقات خاک ‌و آب نیاز کشور به انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه را به وزارت متبوع اعلام و وزارتخانه نیز کودهای مورد نیاز و مقادیر آنها را در همین چارچوب به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ابلاغ می‌‌کنند.

رسولی، میزان نیاز کشور به کودهای ازته، فسفاته و پتاسه را وفق ابلاغ مؤسسه تحقیقات خاک‌ و آب کشور به طور متوسط در حدود چهار و نیم میلیون تن در سال اعلام کرد و افزود: البته طی یک دهه اخیر، مصرف سالیانه کودهای مذکور هیچگاه به ۳ میلیون تن هم نرسیده است.

وی افزود: با اجرای اقدامات آموزشی و ترویجی میزان مصرف انواع کودهای کشاورزی از ابتدای دهه 90 ، روند صعودی به خود گرفت، اما به علت تغییر نرخ ارز تخصیصی از رسمی به نیمایی، از ابتدای سال ۱۳۹۹ قیمت کودهای مذکور، پنج برابر شد و در نتیجه، میزان مصرف کودهای فسفاته و پتاسه مجدداً کاهش یافته و با مقادیر توصیه شده توسط مراکز تحقیقاتی فاصله بیشتری پیدا کرد.

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی در خصوص اهمیت مصرف کودهای فسفاته و پتاسه گفت: با عنایت به نقش و تأثیر بی‌بدیل کودهای مذکور در کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی و ارتقای سطح سلامت جامعه، هم اکنون کم مصرفی در کودهای فسفاته و پتاسه به یکی از دغدغه‌های مهم کارشناسان و مدیران بخش کشاورزی تبدیل شده است. بر همین اساس، وزارت متبوع طرحی را برای حمایت از کشاورزان در افزایش مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در دست بررسی و برنامه ریزی دارد که به زودی برای اجرا ابلاغ خواهد شد و انتظار می رود که با اجرای این طرح، مصرف کودهای فسفاته و پتاسه توسط کشاورزان به استانداردهای مورد نظر، نزدیک‌تر شود.

وی، اجرای برنامه کشت قراردادی را نیز از جمله برنامه های وزارت متبوع در این خصوص ارزیابی کرد.

رسولی در خصوص وضعیت مصرف کود اوره در کشور گفت: میزان ازت مورد نیاز بخش کشاورزی توسط مؤسسه تحقیقات خاک‌ و آب کشور سالانه بین ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن در سال ارزیابی و توصیه شده است. درحالی که به طور متوسط مصرف کود اوره توسط کشاورزان طی یک دهه اخیر در کشور، همواره کمتر از دو میلیون تن در سال بوده است. همچنین بیشترین میزان مصرف کود اوره در سال ۱۳۹۹ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن کمتر از مقادیر توصیه شده توسط مؤسسه تحقیقات خاک‌ و آب بوده است، لذا، به طور دقیق می‌توان گفت که در زمینه مصرف کود اوره نیز ما دچار پٌرمصرفی نیستیم.

وی در رابطه با کیفیت کودهای شیمیایی تدارک دیده شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، اظهار داشت: فرایند تأمین، توزیع و مصرف کودهای تدارک دیده شده توسط شرکت در چارچوب «سامانه کنترل کیفی» با نظارت کامل صورت گرفته و به همین خاطر با اطمینان زیاد از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار است؛ بدین ترتیب با اجرای این سامانه، چنانچه یک محصول کودی دارای کیفیت نامناسب باشد، به طور سیستماتیک شناسایی و در همان ابتدای امر از چرخه توزیع خارج خواهد شد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، نتایج مثبت حاصل از آزمایش‌های مستمر مؤسسات تحقیقاتی و نظارتی از انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را مؤید کیفیت بالای کودهای تدارک شده توسط دولت دانست و ضمن اطمینان‌بخشی به آحاد مردم، از کشاورزان عزیز و زحمتکش تقاضا کرد که کودهای مورد نیاز خود را صرفاً از شبکه رسمی فروش نهاده های کشاورزی به ویژه شبکه بزرگ کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تهیه کرده و در مصرف آنها نیز دستورالعمل‌های فنی ابلاغی را مورد توجه جدی قرار دهند.

طرح خودکفایی کودهای کشاورزی

رسولی درباره تامین و تدارک کودهای فسفات و پتاس مورد نیاز کشور از محل تولیدکنندگان داخلی افزود: پس از تشکیل کارگروه خودکفایی کشور در کودهای کشاورزی نسبت به شناسایی دقیق ظرفیت های کشور و همچنین نیاز کشور اقدام شد و در نهایت با اولویت بندی نیاز های داخلی کشور، تعداد 24 پروژه خودکفایی به ظرفیت بیش از 3 میلیون تن طراحی و به تصویب رسید که طی 2 سال اخیر 16 پروژه آن به مرحله بهره برداری رسید و 8 پروژه دیگر تا پایان سال 1403 به بهره برداری خواهد رسید؛ بدین ترتیب، امسال و سال گذشته بخش قابل توجهی از کودهای فسفات و پتاس که طی دهه های قبل بخش اعظم آن از محل واردات تامین می شد، از محل تولیدات داخلی تامین شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی عنوان کرد: برای تامین مواد مورد نیاز تولید کودهای فسفاته، دو معدن چادرملو و آسفوردی را در کشور داریم که این معادن در مجموع حدود 150 هزار تن خاک فسفات، به کارخانجات تولیدکننده داخلی کود فسفات تحویل می دهند. همچنین برای تامین مواد مورد نیاز تولید کودهای پتاسه نیز، معدن خورو بیابانک را داریم که تا پیش از این، بهره برداری مناسبی از آن به عمل نمی آمد. به همین خاطر، در قالب طرح های خودکفایی و بر اساس ارزیابی های به عمل آمده از نیاز تولیدکنندگان داخلی کودهای پتاسه، جهت فعالیت صنعتی این معدن وارد عمل شدیم و به توافقات بسیار خوبی در این خصوص با مالکین معادن مذکور رسیدیم.

وی تصریح کرد: علیرغم فعال کردن این معادن در چارچوب طرح خودکفائی کودهای کشاورزی، همچنان جهت تولید کودهای فسفاته و پتاسه مورد نیاز بخش کشاورزی، با کمبود مواد اولیه روبرو هستیم. لذا، برای تامین مواد اولیه مورد نیاز، پس از بررسی کلیه فرصت‌های موجود و جمع‌بندی با مراکز تصمیم گیر در این زمینه، قراردادهایی را برای واردات خاک فسفات از منابع در دسترس، منعقد کرده‌ایم.

رسوال تصریح کرد: در سال جاری، 100 هزارتن خاک فسفات برای تولید کودهای فسفاته در چارچوب طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، وارد کشور شده است که توسط تولیدکنندگان داخلی به کودهای فسفاته تبدیل و از طریق شبکه بزرگ کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مجری طرح خوکفایی کودهای کشاورزی، اضافه کرد: در چارچوب این طرح، بدون استثناء از تمامی تولیدکنندگان کودهای فسفات کشور، دعوت به مذاکره کرده و متناسب با ظرفیت و توان تولید آنها، قرارداد بسته‌ایم تا طبق برنامه مشخصی در ازای تحویل خاک فسفات، نسبت به تولید کودهای فسفاته و تحویل آن به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، اقدام کنند.

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، با بیان اینکه ما به دنبال بومی کردن تولید کودهای فسفات و پتاس در داخل کشور هستیم، گفت: در سال 1400 طبق برنامه ابلاغی مقدار 600 هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه تدارک شده است که بخش قابل توجهی از آن از محل تولیدات داخلی بوده است. بدین ترتیب، در حال حاضر در چارچوب طرح خودکفایی، با حدود 30 کارخانه داخلی تولید کننده کودهای فسفاته و پتاسه برای تولید حدود 400 هزار تن کود توسط تولیدکنندگان داخلی و تحویل آن به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، قرارداد منعقد کرده ایم که می‌توان این امر را اقدامی مهم در مسیر خودکفایی کشور در تامین کودهای کشاورزی ارزیابی کرد و این در حالی است که، این مقدار در سال 1399 حدود 100 هزارتن و در سال 1398 کمتر از 60 هزار تن بوده است.

رسولی، اقدامات انجام شده طی دو سال اخیر در تولید و خودکفایی کودهای فسفاته و پتاسه را کم سابقه و بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: با برنامه ریزی ها و اقدامات به عمل آمده در چارچوب این طرح، هم اکنون در مجموع کمتر از 15 درصد از کل کودهای شیمیایی تدارک شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از محل واردات تامین شده است، با تداوم اقدامات در چارچوب برنامه ریزی های به عمل آمده در این طرح، کشور در سه سال آینده به طور کامل در زمینه تولید کودهای فسفاته و پتاسه خودکفا خواهد شد.

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، ورود کودهای غیر شیمیایی از جمله کودهای آلی فسفاته و فسفات میکروبی به سبد کودهای یارانه ای را از جمله اقدامات بی سابقه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی طی سال جاری ارزیابی کرد که توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به انجام رسیده است.

وضعیت ذخائر کودهای شیمیایی در کشور در آستانه کشت بهاره 1401

رسولی، وضعیت ذخایر کودهای شیمیایی کشور را در آستانه کشت بهاره بسیار مناسب ارزیابی و اعلام کرد: هم اکنون مقدار 430 هزار تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه به صورت ذخیره استراتژیک در انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در کلیه استان‌های کشور موجود است که این حجم و تنوع کودهای کشاورزی، ذخیره بسیار قابل قبول و مطمئنی را برای آغاز کشت بهاره 1401 نوید می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *