بهترین زمان کود دهی درختان و نکات آن


یکی از دلایلی که باعث رشد بسیار عالی درختان می‌شود، کود دهی درختان است. بسیاری از کشاورزان این فکر را دارند، که هر زمانی که بخواهند می‌توانند که کود دهی درختان را انجام دهند و همان تاثیر بر رشد درختان را داشته باشند اما این طرز فکر بسیار غلط است.

بهترین زمان کود دهی درختان:

فرقی ندارد که شما چه درختانی در باغ یا باغچه خود کاشته‌اید، موضوعی که اهمیت بسیار بالایی دارد درست بودن زمان کود دهی درختان است. شما باید زمانی به درختان کود بدهید که به مواد مغذی و آلی نیاز دارند. اگر کود دهی زمانی انجام گیرد که خاک هیچ کمبودی از نظر عناصر غذایی موجود در کود ندارد، نه تنها به درخت کمکی نکرده‌اید بلکه افزایش بیش از اندازه عناصر غذایی باعث سوختگی ریشه درختان می‌شود.

در بعضی موارد نیز کشاورزان و باغداران برای این که از سوختگی ریشه درختان جلوگیری کنند کود دهی آن‌ها را دیرتر انجام می‌دهند اما باید بگوییم که این کار هم اشتباه است، اگر بهترین زمان کود دهی درختان میوه، برای رفع نیاز درخت انتخاب نشود، ریشه درخت مجبور است از مواد غذایی ذخیره‌ای خود استفاده کند. در نتیجه کود دهی بعد از آن، تاثیری بر روی افزایش و بهتر شدن عملکرد رشد نخواهد داشت.

هم‌چنین یکی دیگر از دلایل اهمیت داشتن زمان کود دهی درختان مقاومت بالای آن‌ها به آفات و بیماری‌ها است. درختانی که هیچ کمبودی از نظر مواد غذایی نداشته باشند، قدرت رقابتی بیشتری با آفات خواهند داشت. پس با خرید به موقع کود کشاورزی و استفاده صحیح از آن‌ها کیفیت و سلامت گیاه و محصول خود را تضمین کنید.

چند نکته مهم که باید در رابطه با زمان  کود دهی درختان به آن توجه شود:

1.نهال‌های تازه کشت شده را در سال اول به هیچ عنوان کود ندهید.

برخلاف تصور برخی از افراد که فکر می‌کنند بهترین زمان کود دهی درختان در زمان کاشت آن است، برای سرعت بخشیدن به رشد نهال‌ها به سراغ انواع کوددهی نروید. چرا که این درختان کوچک و نوپا هستند و ریشه‌ای حساسی داشته و کود دهی به درختان منجر به سوختگی ریشه آن‌ها می‌شود. در نتیجه نه تنها کمکی به نهال نکرده‌اید بلکه زمینه را برای از بین رفتن آن فراهم کرده‌اید به همین علت از کود دهی نهال‌هایی که به تازگی کشت کرده‌اید خودداری کنید.

2.کود دهی در زمان استراحت درختان (فصل استراحت)

درختان در فصل پاییز و زمستان به خواب می‌روند اما این نکته را فراموش نکنید که اگر برخی از نیازهای درختان و ریشه آن‌ها در این زمان که درختان در خواب هستند تامین شود، مقاومت آن‌ها نسبت به سرما و بیماری ها بیشتر شده و در فصل بهار هم سریع‌تر رشد خواهند کرد. در چنین شرایطی است که ثمره درختان افزایش می‌یابد. بنابراین بهترین زمان کود دهی درختان در این دو فصل قبل از هجوم موجودات مضر است.

یکی از بهترین کودها که عناصر کاملی دارند گروه NPK هستند. با مصرف کودهای NPK عناصر ضروری گیاه و درخت خود را تقویت می‌کنید و برای زمان استراحت زمینه مناسبی را فراهم خواهید کرد.

3. هنگامی که زمان رشد درختان است کود دهی را انجام دهید.

بهترین زمان کود دهی درختان، در اوایل بهار و هم زمان با شروع رشد شکوفه‌های درختان است. در این زمان با گرم شدن هوا و کاهش دما، درختان سریع شروع به شکوفه دهی می‌کنند که تعداد این شکوفه‌ها، کیفیت میوه ها را تعیین می‌کنند. به همین دلیل است که گفته می شود در میان تمام زمان هایی که کشاورز باید به درخت کود بدهد، بهترین زمان کود دهی درختان در بهار است. در این زمان می‌توانید به طور مثال با مصرف کودهای ریزمغذی هر آنچه که گیاه یا درخت شما نیاز دارد به آن برسانید و ترکیب کاملی از عناصر ریز مغذی را در اختیار ریشه قرار دهید.

همچنین فصل بهار زمان مناسبی است برای تسهیل فرایند رشد گیاه، شما با مصرف کودهای محرک رشد در این زمان می‌توانید کیفیت در رشد گیاه یا درخت خود را تضمین کنید. توجه داشته باشید که یکی از کودهای عالی برای گیاهان و درختان کود 20 20 20 می‌باشد. کود 20 20 20 عناصر اصلی مورد نیاز گیاه یعنی فسفر، پتاسیم و نیتروژن را تامین می‌کنید.

نکته‌ی مهم که باید خدمت شما بگوییم این است که اگر شما به هر دلیل نتوانستید در فصل بهار کود دهی درختان خود را انجام دهید می‌توانید اوایل تیر ماه این فرصت از دست رفته را جبران کنید و کود دهی درختان خود را انجام دهید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!