بردوفیکس یا همان مخلوط بردو قارچ کش و باکتری کش مسی با خاصیت حفاظتی و تماسی است که برای پیشگیری، درمان و کنترل طیف وسیعی از بیماری های درختان میوه ی دانه دار، هسته دار، نیمه گرمسیری خزان دار، همیشه سبز، سبزی، صیفی و زینتی و غیر مثمر نیز توصیه می شود. این ترکیب دارای PH=7، در حالت سوسپانسیون، بدون بافت کریستالی و به صورت توده ای به هم چسبیده و یکنواخت کاملا روی گیاه می نشیند. سایر ترکیبات مسی مانند اکسی کلرور مس به دلیل داشتن بافت کریستالی، ذرات جدا از هم داشته و کمتر بر روی گیاه می نشیند.

این ترکیب جزو معدود سموم معدنی است که در کشاورزی ارگانیک مورد استفاده قرار گرفته، اثر سوء برای انسان و محیط زیست نداشته و برخلاف دیگر سموم موادی که در اثر تجزیه اثری از آن باقی می ماند سازگار با محیط زیست می باشد. بردوفیکس علاوه بر اینکه قارچ کش و باکتری کش بسیار کاربردی می باشد در کاهش سرمازدگی تاثیر داشته، برای زنبور عسل بی خطر بوده و دافع حشراتی از قبیل موریانه، حلزون و زنجرک می باشد.

روش و مقدار مصرف مخلوط بردو:

روش های مصرف شامل ضد عفونی بذر، ضد عفونی خاک، آغشته کردن تنه ی درخت و محلول پاشی روی درختان می باشد.  به طور مثال برای پیشگیری از بیماری شانکر باکتریایی درختان میوه(زنج دادن و سیاه شدن تنه) ابتدا باید بافت آلوده را بتراشید، سپس محلول بردوفیکس را به طور خالص و با چتکه روی تنه ی درخت به حالت رنگ آمیزی آغشته نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *