ایجاد ۴۰ مزرعه کشاورزی الگوی نوآوری در کشور تا پایان سال


رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از ایجاد ۴۰ مزرعه الگویی نوآوری در کشور تا پایان سال خبرداد.

 به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر سید مجتبی خیام نکویی در مراسم رونمایی از دو دستاورد پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در زمینه تولید کیت پژوهشگاه با گرامیداشت هفته دولت، گفت: برای مردمی کردن تحقیقات کشاورزی باید تمام ظرفیت‌های موجود تحقیقاتی را در اختیار حوزه‌های اجرایی قرار دهیم.

وی افزود: تجربه موفق شوراهای راهبردهای تحقیقات در حوزه‌هایی مثل باغبانی، شیلات دامپزشکی و … که معاونین وزیر در هر شاخه ریاست آن را برعهده دارند نشان می دهد که استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در هر بخش تخصصی کشاورزی تا چه حد در موفقیت آن موثر است.

خیام نکویی با بیان اینکه رئیس جمهور در جلسه اخیر در وزارت جهاد کشاورزی چندین بار مستقیما به سازمان تات (تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) اشاره کرده، اظهار داشت: این توجه ویژه که نشان از اعتقاد و باور عمیق رئیس جمهور به بخش تحقیقات دارد، ظرفیت کم نظیری است که می تواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند. امروز در مقطعی هستیم که باید تغییر اولویت ها را تشخیص داده و در یک بازه زمانی میان مدت و بلند مدت به این اولویت ها پاسخ دهیم.

وی اضافه کرد: راهبردهای ما تغییر کرده و ریل گذاری جدیدی در سازمان صورت گرفته که بر اساس آن محبوب ترین فرد و موسسه، آن است که دغدغه بیشتری برای حل مشکلات بخش های اجرایی داشته باشد؛ موسسات تحقیقاتی سازمان تات هم باید متناسب با تغییر راهبرد سازمان، راهبرد خود را تغییر دهند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه از اعطای برند سلامت تات به عنوان ضامن کیفیت محصولات کشاورزی از اواخر امسال خبر داد و گفت: اعطای این برند گامی در جهت مردمی کردن تحقیقات کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: فناوری نانو هم با توجه به قابلیت ها و ظرفیت‌هایی که دارد کمک بسیار موثری به حل مشکلات مردم می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر بخش قابل توجهی از تولیدات کشاورزی کشور تبدیل به ضایعات می‌شود گفت: در دوره مدیریت خود در پژوهشگاه (دهه ۱۳۸۰) تحقیقات هسته‌ای را هم راه‌اندازی کردیم که بعدا منحل شد. درخواستم از رئیس جدید پژوهشگاه این است که ارتباط با سازمان انرژی اتمی را مجددا پیگیری کند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که یکی از رسالت‌های اصلی موسسات تحقیقاتی سازمان در سال جاری، راه‌اندازی ۴۰ مزرعه الگویی نوآوری در کشور است اظهار داشت: ماموریت این مزارع رسوخ و ترویج دانش و فناوری در پهنه در اختیار مزرعه است‌.

خیام نکویی با ابراز خرسندی از تحول چشمگیری که در یک سال اخیر در وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توجه به تحقیقات صورت گرفته ابراز امیدواری کرد که روزی برسد که سازمان تات به واسطه عملکردش مثل نگینی در کل کشور بدرخشد و مردم نیز حاصل این درخشش را در سفره‌های خود ببینند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!