افزایش قیمت جهانی گندم به بالاترین رقم طی ۱۴ سال گذشته


در گیری بین روسیه و اوکراین به عنوان بزرگترین صادرکنندگان گندم دنیا قیمت این محصول را به بالاترین رقم از ۲۰۰۸ رسانده و احتمال بالا رفتن قیمت موادغذایی در جهان را افزایش داده است.

به‌گزارش  تسنیم به نقل از راشاتودی، قیمت جهانی گندم در روز پنجشنبه به یک رکورد جدید طی 14 سال گذشته رسید. درگیری‌ بین روسیه و اوکراین به‌عنوان دو صادرکننده بزرگ گندم، نگرانی درمورد عرضه‌ی جهانی این کالا را بالا برده‌است.

قیمت گندم 7.62 درصد افزایش‌یافته و به 10.59 دلار در هر بوشل رسیده‌است، یعنی بالاترین رقم از 2008. هر بوشل معادل 25.4 کیلوگرم است. قیمت جهانی ذرت و دانه‌های سویا هم افزایش‌یافته است. قیمت ذرت برای فروش در ماه مه 0.7 درصد بالا رفته و به 7.31 دلار در هر بوشل رسیده‌است. این قیمت برای ذرت از 2013 بی‌سابقه است.

علی‌رغم تلاش برای ازسرگیری مذاکرات، درگیری بین روسیه و اوکراین ادامه دارد. درنتیجه، شرکت‌های کشتیرانی بین‌الملل ترجیح می‌دهند از بنادر دریای سیاه که هر دو کشور از آن برای صادرات غلات استفاده می‌کنند، دوری کنند.

روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گندم دنیاست و بیش‌از 18 درصد از صادرات بین‌المللی این محصول را برعهده دارد. روسیه و اوکراین روی‌هم‌رفته 30 درصد از عرضه گندم جهان را در اختیار دارند. بحران اوکراین می‌تواند قیمت مواد غذایی در سراسر جهان را به بالاترین رقم برساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *