اسلامی: سازمان انرژی اتمی از دستاوردهای مهمی در حوزه کشاورزی و سلامت رونمایی می‌کند


رییس سازمان انرژی اتمی گفت: روز ملی فناوری هسته‌ای، از برنامه‌ها و دستاوردهای مهمی در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و پرتودهی محصولات و مواد غذایی رونمایی خواهیم کرد.

به گزارش برنا از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگویی رادیویی به تشریح برنامه‌های سازمان انرژی اتمی در سال جدید پرداخت و اعلام کرد: انشاءالله در بیستم فروردین، روز ملی فناوری هسته‌ای، از برنامه‌ها و دستاوردهایی مهم در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و پرتودهی محصولات و مواد غذایی رونمایی خواهیم کرد.

معاون رئیس جمهور در ابتدای این گفت‌وگو ضمن آرزوی سلامتی، بهروزی و موفقیت برای کشور و مردم در سال جدید درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران گفت: نکته مهمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی وجود دارد و آن، هجمه ظالمانه و غیرقانونی علیه برنامه هسته‌ای ایران می‌باشد. رفع این موضوع مستلزم آن است که ما حرکت‌ دقیق و هوشمندانه‌ای در برنامه‌های سازمان انرژی اتمی داشته باشیم و با برقراری تعاملات درست، کشور را از این چالش و تنش‌های مصنوعی در حوزه هسته‌ای رها کنیم. در این چند ماه گذشته تلاش کردیم که این موضوع و چالش‌ها کمتر شود.

 وی ادامه داد: فناوری هسته‌ای ابعاد گسترده‌ای دارد و متاسفانه رژیم غاصب صهیونیستی تلاش می‌کند تا با القا وجود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران، فشارها را بر کشور تشدید کند و بر جریان صنعتی و توسعه‌ای کشور تاثیرگذار باشد.

مهندس اسلامی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی در خصوص توانمندی دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور و ورود ایران به باشگاه کشورهای قدرتمند دارنده فناوری هسته‌ای، گفت: موضوع حضور ایران در بین قدرت‌های هسته‌ای جهان بسیار راهبردی و حائز اهمیت است. هفته‌ی گذشته مقامات آمریکایی به صراحت و برای اولین بار اعتراف کردند که تحریم‌های هسته‌ای بر ایران تأثیری نخواهد داشت و باید نگاهی دیگر به ایران داشته باشیم. این اعترافات، تسلیم شدن در برابر اراده ملت ایران را نشان می‌دهد.

وی درخصوص شعار سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و تاثیر فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی بر تحقق این شعار بیان کرد: موضوعی که مقام معظم رهبری برای شعار سال بیان فرمودند، برای آینده کشور بسیار با اهمیت و حیاتی است. در متن بحث «دانش‌بنیان» موضوع فناوری‌های نوین از جمله هسته‌ای سهم بزرگی دارد و ما با پایه‌گذاری که در سند جامع توسعه راهبردی صنعت هسته‌ای انجام دادیم، در گستره وسیعی هدف‌گذاری جهت توسعه فناوری‌های نو را خواهیم داشت و اجرای این سند با تحقق شعار سال کاملاً منطبق است. انشاالله در روز ۲۰فروردین، سالروز ملی فناوری هسته‌ای، برنامه‌ها، جهت‌گیری‌ها و دستاوردهای مهمی را در این خصوص رونمایی خواهیم کرد.

اسلامی ادامه داد: ما در بخش «فناوری پلاسما» که یک قسمتی از حوزه گسترده فناوری هسته‌ای می‌باشد، اقدامات ویژه‌ای داشته‌ایم و برای درمان سرطان، دیابت و حوزه مواد غذایی و کشاورزی… از این روش به صورت حرفه‌ای استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان با اشاره به دستاوردی مهم در زمینه‌ی پرتودهی محصولات کشاورزی و مواد غذایی تصریح کرد: یک مورد از دستاوردهای جدید سازمان، فناوری در حوزه پلاسما مربوط به سم‌زدایی از محصول پسته است که با بهره‌گیری از این تکنولوژی مشکل آفت پسته قابل پیشگیری و رفع خواهد بود. پسته ایران سهم بزرگی در صادرات و ارزش اقتصادی برای کشور دارد که انشاالله با این روش ارزش اقتصادی بالایی در صادرات این محصول ایجاد می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *