اختصاص یارانه کشت به کشاورزان در راستای اجرای الگوی کشت در کشور


وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید از طریق تبصره ۱۴ قانون بودجه کشور به کشاورزان یارانه کشت اختصاص داده شود تا الگوی کشت به مرحله اجرا برسد.

به گزارش ایانا، صبح امروز، نشست هم اندیشی الگوی کشت با حضور سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، معاونین وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور و محققین سازمان تات در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این مراسم، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این جلسه تخصصی، فنی و مهم است و مدعوین واقف به اهمیت الگوی کشت هستند، اظهار کرد: از سال ۱۳۵۰ تاکنون به دنبال اجرای الگوی کشت در کشور بوده ایم و برنامه آن بارها به استان ها ابلاغ شده است.

وی افزود: برنامه الگوی کشت و اجرای آن در تمام برنامه های توسعه ای کشور آمده است و در برنامه هفتم توسعه هم لحاظ شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: ما از نظر دانش و فناوری توان اجرای الگوی کشت را داریم و برنامه الگوی کشت در کشور به روز رسانی شده است اما هنوز در اجرا مشکل داریم.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه آمده از سال دوم برنامه، الگوی کشت اجرا شود و وزارت نیرو پروانه چاه ها را ساماندهی کند که وزارت نیرو اقدام به بستن چاه ها کرد اما الگوی کشت اجرا نشد.

مقام عالی وزارت با تاکید بر اینکه اجرای الگوی کشت بدون حمایت و قانون مجلس شورای اسلامی امکان پذیر نیست، تصریح کرد: مشکل اجرای الگوی کشت این است که ۹۸ درصد از کشاورزی ایران به بخش خصوصی تعلق دارد و این بخش دستور پذیر نیست و هرچه بخواهد کشت می کند لذا در مرحله اجرا با مشکل مواجه می شویم.

وی با بیان اینکه شوروی واردکننده گندم بود اما روسیه امروز ۱۴۵ میلیون تن گندم صادر می کند و در شرایط جنگ به صورت روزانه به صادرات آن عوارض تعیین می‌کند،ادامه داد: غذا امروز ابزار قدرت است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: راه اجرای الگوی کشت این است که برای کشت مطلوبیت ایجاد کنیم تا کشاورزان اقدام مورد نظر ما را انجام دهند، مانند خرید ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی گندم از کشاورزان، لذا با سیاست قیمتی می توانیم به این امر اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید یارانه کشت را در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ کنیم، افزود: باید بتوانیم از تبصره ۱۴ قانون بودجه کشور به کشاورزان یارانه کشت دهیم و برای اجرا به کمک مجلس شورای اسلامی نیاز داریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مقام معظم رهبری امنیت غذایی را اولولیت اول کشور دانسته اند و هیچ چیز را با آن قابل قیاس نمی دانند.

وی خاطرنشان کرد: باید کود و تسهیلات مکانیزاسیون به کشاورزانی داده شود که الگوی کشت را رعایت می کنند و طبق برنامه پیش می روند.

مقام عالی وزارت در پایان عنوان کرد: با ایجاد عوارض در صادرات جذابیت محصولات پرآب‌بر مانند هندوانه را کاهش دهیم تا آب مجازی از کشور خارج نشود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!