ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه صدور شناسنامه و پروانه فعالیت واحدهای بهره‌برداری زیر بخش باغبانی


وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل اجرایی نحوه صدور شناسنامه و پروانه فعالیت واحدهای بهره‌برداری زیر بخش باغبانی را ابلاغ نمود.

وزیر جهادکشاورزی همزمان با استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و در راستای اعتباربخشی به پروانه‌های فعالیت و کسب نظام صنفی کشاورزی، دستورالعمل اجرایی نحوه صدور شناسنامه و پروانه فعالیت واحدهای بهره‌برداری زیر بخش باغبانی را به نظام صنفی کشاورزی کشور ابلاغ نمود.

به گزارش پات و به نقل از دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌های مردم نهاد، در این ابلاغیه با اشاره به ضرورت ساماندهی و دسترسی به اطلاعات تولیدکنندگان حوزه باغبانی بصورت مستمر در مراحل مختلف تولید در تطابق با مفاد آیین‌نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی مصوب 1397 هیات وزیران مبنی بر شرح وظایف قانونی ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی بر هماهنگی و همکاری با نظام های صنفی کشاورزی استان و شهرستان‌های تابعه (اتاق اصناف کشاورزی شهرستان و دیگر مراجع ذیربط) در جهت تحقق اهداف اجرایی و راهبردی طرح تاکید گردیده‌است.

از جمله موارد مورد تصریح سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهادکشاورزی در این ابلاغیه می‌توان به موضوع ترغیب باغداران و فعالان زیر بخش باغبانی به دریافت شناسنامه و کد رسمی فعالیت در قالب اجرای طرح مذکور، برگزاری نشست‌های آموزشی و ترویجی در خصوص اهداف و چگونگی اجرای فرایند عملیات طرح با مدیران استانی و شهرستانی، همکاری در زمینه تجهیز و بهره‌برداری از سامانه تحت‌وب نظام صنفی کشاورزی با نظارت مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهادکشاورزی اشاره کرد.

برخی از حوزه وظایف پیش‌بینی شده برای نظام‌های صنفی کشاورزی در این دستورالعمل عبارت است از: همکاری در بهینه‌سازی برنامه‌ها، استانداردها، دستورالعمل‌ها و سایر مقررات و ضوابط فنی و اجرایی و نظارتی مرتبط با طرح ساماندهی باغات، صدور پروانه فعالیت و شناسنامه باغات، تنظیم و صدور شناسنامه باغات و پروانه فعالیت باغداران، راستی آزمایی و انجام نظارت‌های مستمر و غیره.

بنا به مفاد دستورالعمل مربوطه، نظام صنفی‌ کارهای کشاورزی موظف است با هماهنگی سازمان جهادکشاورزی استان‌ها و رعایت قوانین و مقررات مربوطه، حداکثر سه سال پس از ابلاغ این دستورالعمل نسبت به ساماندهی اطلاعات و آمار واحدهای باغبانی سراسر کشور اقدام نماید. همچنین از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، دارابودن شناسنامه، شرط لازم جهت عضویت فعالان زیربخش باغبانی در نظام صنفی  کشاورزی، صدور و تمدید پروانه فعالیت(کسب)خواهد بود.

گفتنی است این اقدام در راستای اعتباربخشی به پروانه‌های فعالیت و کسب نظام صنفی کشاورزی، به اهتمام نظام صنفی کشاورزی کشور، معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران انجام پذیرفته‌است.

شایان ذکر است صدور شناسنامه بهره‌برداران و پروانه فعالیت بعنوان مدرک معتبر شغلی علاوه بر هویت بخشی به کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی، دسترسی به اطلاعات کاربردی در زیربخش‌های کشاورزی را در مناطق مختلف کشور از جمله آمار جامع مربوط به مبدأ و میزان کمی و کیفی تولیدات کشاورزی فراهم می سازد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *