آغاز برآورد سطح زیرکشت جو، گندم و برنج با استفاده از فناوری فضایی


برآورد سطح زیرکشت محصولات راهبردی جو، گندم و برنج با استفاده از فناوری فضایی براساس تفاهم‌نامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد.

به گزارش تسنیم، در راستای اجرای تفاهم‌نامه فی‌مابین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی با عنوان “توسعه کشاورزی هوشمند با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات”، برآورد سطح زیرکشت محصولات راهبردی گندم-جو و برنج آغاز شد.

اجرای این پروژه به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ شده و در نظر است ضمن توانمندسازی و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی، از این ظرفیت برای انجام پروژه استفاده شود. همچنین قرار است در طی چهار سال با استفاده از روش‌های جدید و هوش مصنوعی و بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاهیان و پژوهشگران، دقت و کارایی الگوریتم‌های مربوطه ارتقاء یابد.

طبق تفاهم‌نامه، در قالب این پروژه و در گام اول قرار است که سطح زیرکشت گندم در 6 استان قطب تولید گندم کشور شامل استان‌های خوزستان، فارس، گلستان، کردستان، کرمانشاه و همدان که حدودا 50 درصد میزان تولید این محصول را شامل می‌شود، برآورد شود.

در مورد محصول برنج نیز در گام اول، سطح زیرکشت این محصول در استان‌های قطب (گیلان و مازندران) برآورد شده و در سال‌های آتی نیز سایر استان‌های تولید کننده برنج نیز مشمول این طرح خواهد شد.

دکتر جلیلی رئیس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران در این باره با بیان اینکه اولویت اجرایی در این پروژه، بهره‌مندی از کسب‌وکارهای بومی هر استان است، تاکید کرد: هدف از انجام این تفاهم‌نامه بهره‌مندی از فناوری سنجش از دور به منظور تأمین امنیت غذایی و افزایش بهره‌وری و تولید در حوزه کشاورزی است.

وی افزود: همچنین آمار به دست آمده از طریق این فناوری می‌تواند مبنایی برای خرید تضمینی این محصولات توسط دولت و یا برنامه‌ریزی برای صادرات/واردات این محصولات باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!